Pamukkale Travertenleri Hakkında Kısa Bilgi, Oluşumu Hikayesi Özellikleri

78
Advertisement

Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur? Pamukkale Travertenleri hakkında bilgi, resimleri, nerededir? Pamukkale Travertenleri efsanesi.

Pamukkale Travertenleri

Traverten sözcüğü, İtalya’da geniş traverten çökellerinin bulunduğu Tivoli’nin, Roma zamanındaki adı olan “Tivertino“dan gelmektedir. Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır.

Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C° arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölge potansiyeli içinde yer alan bir ünitedir. Kaynak, antik devirlerden beri kullanılmaktadır. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m. uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 metrelik kısmı çökelmenin olduğu traverten katmanlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol kat etmektedir.

Katmanlı havuzcuklarda ve kat kat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve “traverten” olmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katmanlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşak haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına ve çökelme dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır.

Traverten aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Türkiye’nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi bir çok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu – cilalı traverten gibi mamüller halinde iç piyasada kullanılmakta veya büyük oranda yurtdışına ihraç edilmektedir.

Advertisement

Kaynak 2

Pamukkale Ege Bölgesi’nin Yukarı Büyük Menderes Havzası’nda tarihi bir şehir yıkıntısıdır. İlkçağ’da adı Hierapolis olan bu şehrin yıkıntıları, kalesi bugünkü Denizli ilçesinin merkez bucağına bağlı Ecirli köyünün yakınlarında bulunmaktadır.

Pamukkale traventenler

Pamukkale’ye bu ad, kireçli sıcak suların çökelmesinden ileri gelen, pamuk gibi beyaz kayalardan (pamuktaşlardan) ötürü verilmiştir. Bir çağlayanın akarken donmuş haline benzeyen bu bembeyaz pamuktaşlar Pamukkale’nin dünyaca ün kazanmış turistik güzellikleridir. Ayrıca tarihi Hierapolis şehrinin yıkıntıları da oraya bir başka turistik değer verir.

Hierapolis, İlkçağ’da, büyük, bayındır bir şehirdi. Açık hava tiyatrosunun, büyük yapılarının yıkıntıları arasında hala ayakta kalmış kısımları vardır. Şehrin bu bölgeyi arka arkaya sarsan depremlerde yanıp yıkıldığı anlaşılmaktadır. Pamukkale’de Hierapolis yıkıntılarından başka, turistik bakımdan önemli Plutonium (Şaron) Mağarası da ünlüdür. Bu mağaradan öldürücü gazlar yayılır. Gene bu bölgede kireçli sular pek boldur. Bu arada, Denizli’nin kuzeydoğusunda, Bucalı köyü dolaylarında, kireç çökeltisinden kanallar haline gelmiş su arkları da vardır.


78 yorum

  1. peri bacaları on

    Vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla “Peribacası” adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır. Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuştur. Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üst kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır

  2. valla bu bilgi çok işime yaradı.bunu yazan yazar abiye çççççççççççççççoooooooooooookkkkkkkkkteşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrr

  3. Super arkadaşlar tercih ederim çok yardımcı oldu harika 100 alırım kesin görüşürüz::::::°•`

Leave A Reply