Pandispanya Hamuru Yapımı ve Şeker Hamurundan Penguen Yapımı

0
Advertisement

Pandispanya hamurunun yapılışı, tarifi, Pastalarınızı süslemek için şeker hamuru ile yapabileceğiniz sevimli penguenler için malzemeler ve yapılışı.

Şeker Hamurundan Penguen Yapımı

Şeker Hamurundan Penguen Yapımı

Kullanılacak Malzemeler:

500 gram şeker hamuru
Mavi, beyaz, siyah, kırmızı, sarı gıda boyası

Yapılışı:

Her penguen için şeker hamurundan 4 adet top şekli vermemiz gerekiyor. Bu şeker hamuru toplarının ikisi golf topu boyutunda, üçüncüsü onların yarısı kadar büyük, dördüncüsü de üçüncüsünğün yarısı büyüklüğünde olacak. Sonuç olarak 2 büyük bir daha küçük bir en küçük şeker hamuru topu yapacağız.

Siyah, mavi, kırmızı, beyaz ve sarı gıda boyası kullanıyoruz. Büyük toplardan birini mavi boya ile renklendireceğiz. Diğer büyük topu ise beyaz gıda boyası ile renklendireceğiz. Kırmızı ve sarı gıda boyasını birarada kullanarak orta büyüklükteki topu turuncu renge çevirin. En küçük top ise siyah gıda boyası ile renklendirecek.

Topların boyutlarını ve renklerini ayarladıktan sonra geriye el becerinizi göstermek kalıyor.Mavi toptan bir parça kopartın ve kafa şekli verin. Gaga şeklini vermek için bir tutam uzatmanız gerekiyor. Siyah toptan iki küçük parça koparın, yuvarlayın ve gözler şeklinde yapıştırın. Beyaz şeker hamuruyla gövdeyi şekillendiriyoruz. Turucu hamur ile ayakları şekillendiriyoruz. Mavi hamurun geri kalan kısmını ikiye ayırın ve kanatlar için şekillendirin.

Advertisement

Geriye penguenin parçalarını birbirine yapıştırmak kalıyor. Bunu yaparken şekillerinin bozulmaması için dikkatli hareket etmelisiniz. Kanatları penguenin arka tarafında boyun kısmında bastırarak yapıştırıp, sabitleyin. Hazırlanan şeker penguenler oda sıcaklığında kapalı bir kabın içinde iki hafta kadar saklanabilir.

Pandispanya Hamuru Nasıl Yapılır?

Kullanılacak Malzemeler:

6 yumurta
1 bardak şeker
3/4 bardak un
1/4 bardak nişasta
1 çimdik tuz
pandispanya

Yapılışı:

Yumurtaların sarıları ile beyazlarını ayırıyoruz. Bunu yaparken dikkat etmeli beyazın içine sarı kaçırmamalıyız.

Yumurtanın sarının olduğu kaba bir bardak şeker ilave edip mikserle iyice çırpıyoruz. Yumurtaların içinde şekerin eriyip, krema kıvamına gelmesi gerekiyor. Kenara koyuyoruz.

Yumurtanın beyazlarının içine bir çimdik tuz ilave ediyoruz. Yumurtanın beyazlarını da aynı şekilde mikserle çırpıyoruz. Yumurtanın beyazı çırpıldıkça köpürüp hacminin en az 3 katına çıkması gerekiyor. Yumurtanın beyazını hazır ettikten sonra un ve nişastayı yumurtanın sarısının olduğu kaba topaklanmaması için eleyerek ekliyoruz ve kaşık yada spatula yardımı ile karıştırıyoruz. Un karıştıktan sonra yumurtanın beyazını bekletmeden ekliyor yine aynı şekilde kaşık yardımı ile karıştırıyoruz. Kelepçeli kek kalıbına alıyoruz.

Önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık yarım saat kadar pişiriyoruz. Pişip pişmediğini bir merkezine batırılan bir kürdan yardımı ile anlayabilirsiniz.

Advertisement

Dantel Şeklinde Hamur Elde Etmek İçin

Dantel Şeklinde Hamur Elde Etmek İçin

Hamurunuza yada şeker hamurunu dantel deseni vermek için dantelinizi kullanabilirsiniz. Danteli hamurun üstüne koyun ve meydaneyle üzerinden geçin. Ancak eğer dantelinizi şekerle kolalamanızı öneririz. (Yarım bardak kaynamış suda 10 küp şeker eritilir.

Suya dantel batırılır ve istenen şekil verilerek kuruması bekletilir.) Böylece hamurunuza zarar verebilecek hiç bir madde geçmemiş olur.


Leave A Reply