Panevezys Nerededir? Litvanya Panevezys Tarihi Gezilecek Yerler Özellikleri

0
Advertisement

Panevezys nerededir? Litavnya’nın şehri Panevezys’ın kuruluşu, tarihçesi, coğrafi konumu ve özellikleri nelerdir? Panevezys hakkında bilgiler.

Panevezys

Panevezys

Panevezys, Litvanya’daki en büyük beşinci şehirdir. 2011 yılı itibariyle 113.653 nüfuslu 52 kilometrekarelik alanı işgal etmiştir. Eurostat tarafından tanımlandığı gibi, Panevėžys şehir sınırlarının ötesine uzanan işlevsel kentsel alan nüfusunun 127.471 (2017 itibariyle) olduğu tahmin edilmektedir.

Panevėžys’deki en büyük çok fonksiyonlu arena olan Cido Arena, Eurobasket 2011 grup maçlarına ev sahipliği yaptı.

Panevezys

Tarihçesi

Şehir Nevėžis Nehri’nin eski ovasında yer alır. Şehir adı “Nevėžis boyunca” anlamına gelir. 16. yüzyıl boyunca şehir Kraliyet kasabası statüsünü korumuştur. Polonyalılar ve Karait toplulukları, 14. yüzyılda bölgeye yerleştiler. Panevėžys’de İkinci Dünya Savaşı’na kadar bir Karaite Kenesa ve bir Polonyalı Spor Salonu vardı (şehrin isminin Lehçe versiyonu Poniewież idi). 17. yüzyılda, şehrin nehrin sol kıyısındaki kısmı gelişmeye ve genişlemeye başladı. Kasaba hem Kasım İsyanı hem de Ocak İsyanı’nda önemli bir rol oynadı ve bağımsızlık kavgaları 1864’te orada devam etti. Sanayi Devrimi’nden sonra, 19. yüzyılın sonunda, şehirde ilk fabrikalar kuruldu ve sanayi modern makinelerden yararlanmaya başladı. Ürünler kitle pazarına yöneldikçe bankacılık yoğunlaştı ve ticaret arttı. Eğitim sistemi daha erişilebilir hale geldi ve okuryazarlık da arttı. 19. yüzyılın sonunda – 20. yüzyılın başlarında, Panevėžys bölgenin güçlü bir ekonomik ve kültürel merkezi haline geldi. O zamanlar Litvanya’nın dördüncü en önemli şehriydi. Aynı zamanda yerel knygnešys’in (kitap kaçakçıları) bir operasyon merkeziydi. Kitap yasağının sonunda, 1905’te bunlardan biri – Juozas Masiulis – ilk Litvanca kitapçı ve matbaayı açtı. Bina hala Panevėžys’in bir dönüm noktasıdır ve yerel halk, 100 yıldan fazla süredir işlevsel olan bir kitapçıda sembolize edilen bu mirastan gurur duymaktadır.

Advertisement

Haritası

Konumu:

Kasabanın nüfusu 1923 ile 1939 arasında 26.000’e yükseldi. 15 Haziran 1940’ta, Litvanya’nın zorla birleştirilmesinin bir sonucu olarak Sovyet askeri kuvvetleri şehri Sovyetler Birliği’ne devraldı. Şeker fabrikasının yakınında birkaç siyasi mahkum öldürüldü. Çok sayıda kişi Sibirya’ya sürgün edildi veya başka zulüm biçimleri gördü.

Almanya SSCB’ye saldırdıktan sonra, Panevėžys Birinci Dünya Savaşı sırasında olduğu gibi Alman kuvvetleri tarafından işgal edildi. Reichskommissariat Ostland içinde bir ilçe merkezinin (“Gebietskommissariate”) statüsünü aldı. Nazi işgali sırasında kasabanın neredeyse tüm Yahudi nüfusu 1943’te Holokost sırasında öldürüldü; sadece birkaçı yurtdışından kaçmayı ve sığınma bulmayı başardı. Büyük katliam Ağustos 1941’de, yerel polis tarafından desteklenen Litvanyalılar tarafından 7.523 çaresiz Yahudi idam edildiğinde gerçekleşti.

Panevezys

1944’te şehir yine Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi ve yeni bir siyasi sürgün ve cinayet dalgasına yol açtı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra kentin evriminin doğal süreci bozuldu. Sovyet Komünist Partisi, diktatör kontrolünü ele geçirdi ve şehir büyük bir sanayi merkezine dönüştü. 1960’lar ve 1980’ler boyunca birkaç büyük ölçekli sanayi şirketi kuruldu. Sovyet yetkilileri de eski şehri yok etti ve ancak yerel halk tarafından yapılan protestolardan sonra eski şehir merkezinin tamamen imhası durdu.

1959 ve 1979 arasında yaşayanların sayısı 41.000’den 101.500’e yükseldi. 1990’da nüfus 130.000’e ulaştı. Litvanya bağımsızlığını geri kazandıktan sonra, şehir endüstrisi bazı büyük zorluklarla karşılaştı. Bir süredir plastik kooperatiflerinin büyük kazanç sağladığı bir yer olarak görülüyordu. Yerliler tarafından Plastik Kings Kaleleri olarak adlandırılan bir banliyö bölgesi hala o dönemden kalmadır ve çok büyük ve bazen tuhaf evler içerir.

Advertisement

Bağımsızlıktan sonra, Panevėžys’in nüfusu bir miktar düştü ve bir süre yatırımların çoğu Vilnius veya Klaipėda’ya gitti. Ancak 2000’li yılların başındaki ekonomik büyüme ile yatırım Panevėžys’e ulaştı. 80 hektarlık bir alana sahip olan Baltık Devletleri’nde bu türden en büyük proje olan Babilonas gayrimenkul projesi, 2004 yılından bu yana Panevėžys’de geliştirildi.


Leave A Reply