Pangolin Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir? Pangolin Resimleri

0
Advertisement

Pangolin hayvanı nasıl bir hayvandır, özellikleri nelerdir, nerede yaşar, ne yer, nasıl ürer, derisi nasıldır, hakkında bilgi.

Pangolin

Pangolin

Pangolin; Pholidota takımını oluşturan yedi memeli türünün ortak adıdır. Bütün türler tek bir familya (Manidae) ve tek bir cins (Manis) altında toplanır. Vücutlarını kalın ve enli pullardan oluşan bir zırhın koruduğu bu hayvanlar Asya ve Afrika’nın tropik bölgelerinde yaşar. Pangolinlerin uzunluğu kuyruk dışında 30-90 cm, ağırlığı 5-27 kg’dir. Yüzlerinin iki yanı ve alt bölümleri dışında bütün vücutları, kaynaşmış kıllardan oluşan, kiremit biçiminde dizilmiş kahverengimsi pullarla kaplıdır. Başları kısa ve konik, gözleri küçük, gözkapakları kalın, başın ön bölümü uzun, ağızlan dişsizdir. Dillerini 25 cm kadar uzatabilirler. Bacakları kısa, ayaklarındaki beş parmak keskin tırnaklıdır. Hemen hemen vücutla aynı uzunlukta olan kuyrukları kavrayıcı olduğu gibi iki arka bacakla birlikte vücuda destek işlevi de görür.Pangolin

Afrika’da yaşayan uzun kuyruklu pangolin (Manis longicaudata) ve Çin pangolini (M. pentadactyla) gibi türler ağaçlardan hemen hiç inmez. Afrika’ya özgü dev pangolin (M. gigantea) gibi türler ise yerde yaşar. Pangolinler geceleri etkinlik gösterir ve çok az yüzebilirler. Yerde yaşayan türler toprağa kazdıkları oyuklarda barınır. Pangolinlerin temel besini termitlerdir. Ama karıncaları ve öbür böcekleri de yer, kokuyla buldukları avlarının yuvalarını ön pençeleriyle dağıtırlar.

Yavru Pangolin

Yavru Pangolin

Pangolinler ürkek hayvanlardır. Tek başına ya da çiftler halinde yaşarlar. Kendilerini savunmak için büyük anüs bezlerinden kötü kokulu bir sıvı salgılar, ayrıca top gibi kıvrılarak pullarını kabartırlar. Dişinin bir batında tek bir yavru doğurduğu gözlenmiştir. Yeni doğan yavru yumuşak pulludur ve bir süre annesinin sırtında taşınır. Pangolinler 12 yıl kadar yaşarlar.Pangolin

Advertisement

Bilinen en eski pangolin fosilleri, Hindistan’da bir mağarada bulunmuş ve Pleyistosen Bölüme (y. 2,5 milyon-10 bin yıl önce) tarihlenmiştir. Bu kemikler ayırt edilemeyecek ölçüde günümüz dev pangolinlerinin kemiklerine benzemektedir.

Pangolin Hakkında Özet Bilgi

Pangolin, (Lat. Manis). Pulluhayvanlar takımının Pullumemeligiller familyasından bir hayvan. Güney Afrika’ nın bazı bölgeleri, Endonezya ve Malezya’da yaşar. Bütün vücudu (burnunun ucundan tırnak ve kuyruğunun ucuna kadar) kiremit benzeri dizili pullarla kaplıdır. Pençeleri çok güçlüdür.

Karınca ve öteki böceklerle beslenir, ormanlarda geceleri ortaya çıkar. En iyi bilinen türü M. Tricuspis’tir. Güney Afrika’da yaşar. Beş parmaklı pangolin Güney Asya’nın dağlık bölgelerinde yaşar, yaklaşık 1 metre uzunluğundadır. Cava pangolini Cava Adası’nda yaşar. Dev pangolin Afrika’da yaşayan 1 metre uzunluğunda bir türdür. Step pangolini yaklaşık 1.5 metre uzunluğunda Afrika’da yaşayan türlerdendir.

Pangolin Resimleri

Pangolin

Advertisement

Pangolin

Pangolin

Pangolin

Pangolin

Advertisement

Pangolin savunma pozisyonunda


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?