Pantolon Nasıl Ütülenir?

0

Pantolon ütülerken nelere dikkat edilmesi, nasıl bir sıra izlenmelidir? Pantolon nasıl ütülenir, adım adım ütüleme bilgileri, püf noktaları.

ütü

Pantolon Nasıl Ütülenir?

Ütülemeye Geçmeden Önce

1. Temiz Ütü – İlk kural, ütüğünüzün temiz, pas ve tortu birikmemiş olduğundan emin olmaktır. Bunu test etmek için beyaz bir bez ya da eski bir yastık kılıfını ütüleyin ve lekeler bırakıp bırakmadığına bakın.

2. Pantolonu Temizleyin – Ütülemeye başlamadan önce kir ve lekelerden arınmış olmalıdır.

3. Standart Ütü Masası – Uygun bir ütü masasında ütü yapmak kolay olacaktır. Masa kullanmadan yerde ütü yapmaya kalkarsanız zorlanırsınız ve sonuç da çok iyi olmaz.

4. Saf Su – Ütünüzde su bölmesi varsa, damıtılmış suyu uygun yuvaya dökün. Su, kırışıklıkları kumaştan arındırmayı çok kolaylaştıran buharı üretecektir. Su buharlaşınca tortu istemediğimiz için saf su kullanın.

pantolon ütüleme

Ütülemede Şu Sıra İzlenmelidir :

– Önce cepler ve bel kısmı kol tahtasında ütülenir.

– Tersi çevrilerek önce dikişler ütülenir.

– Diz kısmı tarafından diz çıkıntısı giderilinceye kadar ütülenir.

– Yüzü çevrilir, beli sola paçanın içi üste ve sağa gelecek şekilde ütü tahtasına konur.

– Eski ütü izleri takip edilerek çift ütü izi yapmadan ütülenir. Ütü izi kaybolmuş pantolonların ütü izini iyi tesbit etmek gerekir. Bunun için :

– Pantolon paçasının dikişleri üst üste çakıştırılarak, ütü izi bulunur.

– Önce paçanın yüzü, üst tarafa gelecek şekilde konarak ütülenir.

– Ütü izinin, arkada, arka dikişe üç parmak; önde, ön düğmelere 4-5 parmak yakınlıkta olmasına dikkat edilir.

Pantolon ütülenirken daima nemli ütü bezi veya buharlı ütü kullanılır. Ütü, doğrudan doğruya pantolona basılmaz. Ütü bezi kullanılmayan yünlü pantolonlar çok çabuk parlar.

Ütüleme ipuçları

***Ütülemeye geçmeden önce pantolonunuzda lekeler olup olmadığını kontrol edin, çünkü ütüdeki ısı lekeyi kumaşa sabitler.

***İnatçı kırışıklıkları gidermek için elinizde bir sprey su şişesi bulundurun. Kırışıklıkların üzerine bir miktar su püskürterek ütü yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

***Kumaşın cinsine bağlı olarak, bazı pantolonlarda ütüden sonra parlaklıklar ortaya çıkar. Bundan kaçınmanın basit bir yolu, ütülenen pantolonun üzerine ütü bezi koyarak ütü yapmaktır. Pantolonu ütülemeden önce ütü bezine su püskürtmeyi unutmayın.


Leave A Reply