Panzehir Nedir?

0
Advertisement

Panzehir nedir ne işe yarar? Panzehirler nasıl elde edilir? Panzehir ile ilgili olarak kısaca bilgilerin paylaşıldığı yazımız.

Panzehir Nedir?

Zehirlenmelere karşı kullanılan ilaçlara, genel olarak, «panzehir» denir. Bunlar, zehirin cinsine göre, ayrı ayrı özellikleri olan ilaçlar, çeşitli maddelerdir.

Panzehirler, vücuda girdikten sonra, zehirin vapısını bozarak, onun etkisini önleyen maddelerdir. Bunun için, bir zehirlenme olayında, bunun neden ileri geldiğini bilmek, ona göre bir panzehir kullanmak gerekir.

Zehirlenmelere karşı, panzehir olarak, eski çağlardan beri, çeşitli maddeler kullanılmıştır. Bu arada, ilâçların dışında, aşağı yukarı aynı etkiyi gösterecek, süt, yoğurt, yumurta akı, limon gibi şeyler de vardır. Genel olarak, asit zehirlenmelerine karşı karbonat (bikarbonat de sud); alkali zehirlenmelerine karşı sirkeli su; afyon vs. gibi alkalilere karşı kusturucu ilaçlar; fosfor zehirlenmelerinde süt; arseniğe karşı kireç suyu, yumurta akı; mantar zehirlenmesinde limon suyu; midyeden ileri gelen zehirlenmelerde eter, kâfuru; süblimeye karşı yumurta akı kullanılır. Ancak zehirlenmelerde uzman hekim gözetiminde yapılmayan işlemlerin sonucu ölümle dahi sonuçlanabilir bu sebeple çok dikkatli olunmalıdır.

Advertisement

Leave A Reply