Papua Yeni Gine Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Papua Yeni Gine – Papua Yeni Gine ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

papua-yeni-gine-bayragiPAPUA YENİ GİNE;
Yüzölçümü: 461.691 km2.
Başkenti: Port Moresby.
Din: Hristiyan (% 92), doğal dinler (% 8).
Halkın % 92’si Hristiyandır (% 61i Protestan, %31’i Katolik). Ancak animist inançlar yaygındır ve doğal dinlere inananlar % 8 oranındadır. Kargo mezhepleri Avrupalılarla kurulan ilişkilerin ürünüdür. Mezhep üyeleri, gemi ve uçakla getirilen Avrupa mallarının “Ölüm Ülkesi”nde atalarının ruhlarınca yapıldığına inanır.
Dil: İngilizce, Malinazye, Mikronezya, Polinezya dilleri.
Papua Yeni Ginesi’nde konuşulan 700 dilden 200’ü Malinezya dillerininin Mikronezya öbeğine bağlıdır. Bu diller, çoğunlukla katanın kıyılarında ve adalarda konuşulur. Halkın % 85’ini konuştuğu (Özellikle kıtanın iç kesimlerinde) 500 dil ise, Papua dillerinin Avustralya-Malinezya öbeğindendir. Ancak, bu diller, çok küçük toplulukların kendi aralarında konuştukları dillerdir. Buna karşın, toplam nüfusun %50’si, “yeni Malinezce” adı verilen dili konuşur. Resmi dil olan İngilizce ve ticaret dilleridir (Hiri, Poliçe) konuşulma alanları çok sınırlıdır.
Para birimi: 1 kina =100 toea.
Başlıca kentleri: Lae, Madang, Goroka, Rabaul.

Advertisement

Pasifik’te adalar devletidir. Güneybatı Pasifik’te yer alan Papua Yeni Ginesi; Yeni Gine Adası’nın doğu bölümünü, Bismarch Takımadalarının ve çevresindeki bir dizi adaları (irili ufaklı 600’ü aşkın ada ) içerir. Amiral Adaları’ndaki Manus Adası’nın ve Bismark Takımadalarının Yeni Britanya ve Yeni İrlanda’nın; Solomon Adaları’ndaki Bougainville ve Buka’nın; d’Entrecasteaux Adaları’nın; Lauisiade Takımadalarının; Trobriand Adaları’nın ve 600 küçük adanın doğu bölümünü oluşturur.

Yüzey Şekilleri; Yeni Gine’nin anakara olarak adlandırılan doğu bölümü, geniş vadilerle parçalanmış dağlık yapı gösterir (güneydoğuda Owen Stanley Dağları, Victoria Dağı, 4.075 m; doğuda Bismark Dağları ve üzerinde ülkenin en yüksek noktası olan Wilhelm Dağı, 4.509 m; orta kesimde Merkez Sıradağları). Depremlerin sık sık görüldüğü kuzey yaylalarında faal 40 yanardağ vardır. Bismark Takımadalarından Solomon Adaları’na uzanarak doğuya doğru genişleyen bu bölge, yerkabuğundaki bir tabakanın kenarını, belirler. Geniş güney ovası, Fly, Puarri, Kikori gibi birçok uzun ırmak tarafından akaçlanır. Sepik ve Ramu ırmaklarının vadileri kuzeydeki başlıca düzlüklerdir.

İklim; İklim sıcak ve nemli muson iklimidir. Güneydoğu kıyısında Port Moresby’de yıllık sıcaklık ortalaması 23-31°C arasında değişirken yüksek bölgeler daha soğuktur (13°C-2°C). Muson dönemi aralık-mart arasında gözlenmekle birlikte, ülke tüm yıl boyunca yağış alır. Yıllık Yağış ortalaması 1.011 mm’dir. Yağışlar genellikle kıyıda yoğundur.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Ülkenin 3/4’ün ormanlarla, bazı bölümleri mangrov bataklıklarıyla kaplıdır. Daha geniş ırmak vadilerinde bataklıklar göze çarpar. Ormanların açıldığı alanlarda otlaklar oluşmuştur. Dağlarda, Alpler’e özgü bitki örtüsü egemendir. Bitki türleri zengindir; örneğin 2.000 çeşit orkideye rastlanır Memeli hayvanların Avustralya hayvanlarıyla yakınlığı vardır. Özellikle keseli hayvanlar yaygındır. 650’yi aşkın kuş türü vardır. Bunlar arasında görkemli tüyleri için avlanan ve tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan devekuşu ve cennetkuşları da yer alır. Wairata Ulusal Parkı, Port Moresby yakınındadır.

Advertisement

Ekonomi;
Tarım: Ülke topraklarının ancak % 5’i tarıma elverişli olmasına karşın, ekili alanlar, bunun yarısı kadardır. Tarım alanlarında çoğunlukla ailelerin gereksinim duydukları ürünler yetiştirilir. Sırayla değişik ürünler ekme geleneği çok yaygındır ve ailelerin olan toprak parçalarında genellikle ilkel tarım yöntemleri uygulanır. Dağlık bölgelerde üretilen başlıca besin maddesi tatlı patatestir. Muz, kulkas ve hint yerelması düzlüklerde yetiştirilen ürünlerin başında gelir. Ticari değer taşıyan en önemli ürünler kakao, yerfıstığı, kahve, hurma yağı, şekerkamışı, çay ve kauçuktur.

Hayvancılık: Sığır, domuz, keçi, kümes hayvanları varlığı toplamı 4.5 milyondur. Yıllık balık üretimi 40 bin ton olup tonbalığı, kerevides ve karides dış ülkelere satılır. Endüstri. Metal eşya, kereste, sigara, meşrubat, besin, vb hafif endüstri dalları dışında önemli bir endüstri etkinliği yoktur.

Doğal Kaynaklar: Bakır, altın, gümüş, en önemli doğal kaynaklardır. Madenler, yabancı şirketler tarafından işletilir. Ormanlardan yılda 1.7 milyon m3 kereste elde edilir.


Leave A Reply