Para İyi Bir Uşak Kötü Bir Efendidir Konulu Kompozisyon

0

Francis Bacon’un ” Para iyi bir uşak, kötü bir efendidir” sözünün açıklayan güzel bir kompozisyon örneği. Para ile ilgili kompozisyon.

Para İyi Bir Uşak Kötü Bir Efendidir Konulu Kompozisyon

Advertisement

Para İyi Bir Uşak Kötü Bir Efendidir

Bu sözden sayılmayacak derecede manalar ve insana ibret verici sözler çıkmaktadır. Fakat bunların hepsini bir kâğıdın içerisine sığdırmak gerçekten güçtür Ancak önemli olanlarını size açıklamaya çalışacağım.

Napolyon’un bir sözü vardır: “Para, para, para…” Her şeyde para, Evet para insanın dostudur, sevgilisidir. Her kapıyı açan odur. Dünyada hemen hemen her şey satın alınır denilebilir. Bir insanı şöhrete ulaştıran, onu meşhur eden yine paradır. Nereye giderseniz gidin; ne alırsanız alın, her şey parayladır. Hatta bir bardakçık su bile!

Para insanın yardımcısıdır. Bizim en müşkül olduğumuz zaman yardımınıza koşan paradır. Kapalı ağızlar, kilitli kapılar para ile açılır.

Para insanın yardımcısı olmakla beraber, aynı zamanda onun düşmanıdır da. Bazı insanlar vardır ki, hayatlarını, varlıklarım, yuvasını, benliğini para yüzünden kaybetmişlerdir. Bazı insanlar para hırsı ile en yüksek değerleri, en saygı duyulan varlıkları çiğneyebilirler. Para, kumar uğruna yıkılan yuvalar bunun en belirli örnekleridir. Onun için insanlar paraya hükmettikçe para faydalı olur. Para insanın efendisi olduğunda o insandan ancak fenalık beklenebilir. Paranın sihirli kuvvetine dayanamayanlar için para bütün fenalıkların anasıdır.

Advertisement

Vatan ve devletlerin sırlarını satan, kötü işlerde çalışan vatan hainleri paranın oyuncağı, benliğini yitirmiş zavallılardandır.


YAZI – 2

PARA

Para, o kadar tatlıdır ki uğrunda canlar gider, onurlar ayaklar altına alınır, yuvalar yıkılır, ocaklar söndürülür.

Kişi, hiç kuşkusuz, para, hem de bol para elde etmek ister. Ama ona emretmesini, onu uşağı gibi kullanmasını da bilmelidir. Örneğin, insan, parasıyla bir hastahane, bir okul, bir öğrenci yurdu, bir çeşme, bir köprü v.b.. yaptırırsa; yoksul kimsesiz, çocukları korur, onlara» bakar, onları okutursa, yâni parayı yararlı yerlere harcarsa bir değeri olur. İşte o zaman biz ona: «Parayı emri altında tutmasını, onu iyi bir uşak gibi kullanmasını biliyor» deriz.

Bugün paranın çok ihtiyaç duyulan bir madde olduğu da inkâr edilemez. Çünkü birçok şeyler onunla elde edilebiliyor. Onun için paraya karşı bir istek duymamız doğaldır. Ancak, ona olan isteğimiz tutsaklık haline gelmemelidir. Bu, başka tutsaklıklara benzemez. Utanç verici bir tutsaklıktır. Çünkü paranın baş döndürücü havasına kapılan, bir daha kendisini kurtaramaz. Bu da insana kişiliğinden çok şey kaybettirir.

Kısaca şunu demek istiyorum ki, biz paranın değil, para bizim emrimizde olmalıdır.

Advertisement


Leave A Reply