Paradoks Ne Demek?

0

Paradoks nedir? Paradoks kelimesinin kökeni nedir? Paradoksun tanımı ve paradoks örnekleri ile ilgili bilgiler içeren sayfamız.

Paradoks Ne Demek?

Paradoks (Yunanca para: “karşı” ve doksa: “anlam, düşünce”), kendi içinde çelişkiliymiş gibi görünen, mantıksal olarak hem doğruluğu, hem de yanlışlığı kanıtlanabilen önerme. “Daha az olan, daha fazladır” önermesi örnek gösterilebilir.
Paradoks
Paradoks edebiyatta çarpıcı ve nükteli bir anlatım yaratmak amacıyla kullanılır. George Orwell’in karşı-ütopyacı yergisi Animal Farm’dı (1945; Hayvan Çiftliği, 1954, 1984) hayvanlar topluluğunun ilk ilkesi giderek bir paradoksa dönüştürülür: “Bütün hayvanlar eşitttir, ama bazı hayvanlar daha eşittir”. Günümüz eleştirmenleri paradoksu, doğruyu ve yanlışı aynı anda dile getirmeyi sağlayan ve şiir dilinin ayrılmaz parçası olmuş bir teknik olarak değerlendirir.

Advertisement

Karşıt iki sözcüğün bir araya getirildiği (örn. “gürültülü sessizlik”, “yalnız kalabalık” ya da “yaşayan ölüm” gibi) paradoks tarzı şiirde yaygınlıkla kullanılır. Ayrıca bak. yalancı paradoksu; Zenon paradoksları.


Leave A Reply