Paraguay Tarihi

0

Paraguay tarihi ile ilgili olarak bilgiler. Bir Güney Amerika devleti olan Paraguay’ın tarihçesi ile ilgili bilgilerin kısaca paylaşıldığı yazımız.

Paraguay BayrağıParaguay’ın bilinen tarihi 1526’da başlar. Bu tarihte İspanya hesabına seyahate çıkan Sebastian Cabot adındaki gemici Parana nehri yolu ile, bu bölgeye gelmişti. Daha sonraki başka seyahatlerin sonunda İspanya burasını sömürge haline getirdi, 1539’da yerleşmeler başladı. Çeşitli iç kargaşalıklarla, birkaç yüzyıl süren bu idareden sonra, Paraguay 181 T de bağımsızlığını kazandı. Ancak, bundan sonra da siyasi kargaşalıklar bitmedi, 1870’e kadar süren bu kargaşalıklar Paraguay’ı hemen tamamen mahvetti. 1870’de iç savaşlar bittiği zaman ülkenin nüfusu 1.000.000’dan 221.000’e düşmüş bulunuyordu.

Advertisement

Kuzeydeki Chaco bölgesinde petrol bulunması 1932’de Bolivya ile savaşa yol açtı. Bu savaş da 1935’e kadar sürdü. Savaşın sonunda Chaco’nun bir kısmı Paraguay’a verildi. II. DÜnya Savaşı’ndan sonra da Paraguay sükünete kavuşmamış sık sık askeri ihtilaller gerçekleşmiş durmuştur.

Paraguay bugün bir cumhuriyet olup Millet Meclisi 40 üyeden ibarettir ve üyeler 5 yıllık bir süre için seçilmektedirler. Cumhurbaşkanının da görev süresi 5 yıl ile kısıtlanmıştır.


Leave A Reply