Paranoya Nedir, Nasıl Bir Hastalıktır? Belirtileri ve Nedenleri

0

Paranoya nedir, nasıl bir hastalıktır? Paranoya belirtileri nelerdir? Paranoya tedavisi, nedenleri hakkında bilgi

halüsinasyon

Kaynak: pixabay.com

Paranoya

Paranoya; abartılı gurur, kuşku, güvensizlik, bencillikle belli olan bir ruh hastalığıdır. Hezeyanlarla özellenen bir hastalıktır. Kişi kendinde ve çevresindeki olayları mantık süzgecinden geçirerek onlardan doğru sonuçlar çıkarır. Kişinin bu yeteneği bozulduğunda ortaya çıkan durumlara hezeyan denir. Hezeyanlar değişik açılardan sınıflandırılabilir. Örneğin bazı hezeyanlar olası fakat gerçek olmayan özelliklerdir. Bir başka hezeyan da “olanaksız ve doğru olmayan” özelliktedir. Örneğin bir hasta kendisinin süpermen olduğunu, istediği zaman uçabileceğini ve dünyayı tüm kötülüklerden kurtarmaya geldiğini söyleyebilir. Bu örnekte süpermen olmak olanaksız ve mantık dışıdır, dolayısıyla kurtarıcılık da doğru değildir.

Kıskançlık, soyluluk, megalomanik suçluluk ve şehvet hezeyanları ve daha pek çok hezeyan çeşitlerine rastlanabilir. Hezeyanlar sistematik ve sistematik olmayan biçiminde ikiye ayrılabilir. Sistematik hezeyanlarda hasta, yukarıda belirtilen hezeyanlar üzerinde ısrar eder, her zaman aynı hezeyanı savunur. Sistematik olmayan hezeyanlarda hasta değişik hezeyanlar gösterir. Bu duruma paranoid şizofrenide, alkol paranoyasında ve bunaklarda rastlanır. Paranoya değişmeyen yani sistematik ve kronik hezeyanlarda özelleşir. Hasta hezeyanlarını kanıtlamak için çeşitli kanıtlar ileriye sürer. Paranoyaklar genellikle zeki kişilerdir, yaşlarına ve zekâlarına uygun biçimde başarılı olamamışlardır. Paranoyaklar daha çocukluk dönemlerinden bu hasatlığa adaydırlar. Bu hastaların çocukluk dönemlerinde hırçın, geçimsiz, inatçı, kinci, arkadaşlarıyla geçinemeyen, okulda sık sık disiplin sorunları yaratmış oldukları görülür. Paranoya vakaları ilaç ve telkin tedavisiyle belli ölçülerde sağlıklarına kavuşturulmaktadırlar.

Kaynak 2

Bir akıl hastalığıdır. Bu hastalığa uğramış bir kimse türlü şeyden bir anlam çıkarır ve yersiz korkulara kapılır.

Paranoya, bir başka ruh bozukluğu olan “hipokondri”ye benzer. Yalnız, paranoya hastaları belli konular üzerinde korkuya, evhama kapılırlar, bunların dışında, genel olarak, aklı başında düşünürler.

Paranoyanın zararsız halleri olduğu gibi, hastayı adam öldürmeye kadar götüren aşırı şekilleri de vardır. Hastalığın çeşitli sebepleri vardır. Aşırı heyecanlar, derin kederler bu hali artırır. İçki düşkünlüğü de sinir sisteminde paranoyaya elverişli zemin hazırlayan başlıca sebeplerden biridir. Hastalık, akıl hastanelerindeki yöntemlerle, açık hava faaliyetiyle, el işleriyle tedavi edilebilir.


Leave A Reply