Parçacık Ne Demek? Fizikte Parçacık Ne Anlama Gelir? Özellikleri

0

Parçacık ya da diğer ismi ile partikül nedir ne demektir ve parçacık denilince ne anlamamız gerekmektedir. Parçacık ile ilgili bilgi.

parçacık

PARÇACIK

Parçacık, partikül olarak da bilinir, çok küçük boyutlara ama belirli bir kütleye sahip madde. Eğer bir cisim dönmüyorsa ya da dönme etkileri dikkate alınmayabilecek kertedeyse, bu cisim, tüm kütlesi kütle merkezinde toplanmış tek bir parçacık olarak kabul edilebilir.

Eğer dönme etkileri dikkate alınmayabilecek kertede değilse, Newton denklemlerinin uzantısı olan katı cisim denklemlerinden yararlanılarak, bu cismin parçacıklardan oluşan bir sistem olarak kabul edilmesi gerekir. Herhangi bir cismin parçacık yâ da katı cisim olarak tanımlanması, cismin boyutlarının katedilen uzaklıklarla ve geçilen yolların niteliğiyle karşılaştırılmasına bağlıdır. Yıldızlar ve gezegenler binlerce kilometre çapındadır, ama bu boyutları dolandıkları yörünge uzunluğuna göre çok küçük olduğundan uzayda parçacıklar olarak kabul edilebilirler.

Bir top mermisinin kendi çevresinde dönmesinin havada izleyeceği yol üzerinde pek bir etkisi yoktur; ama eğer bu mermi yerde yuvarlanıyorsa, dönme etkisinin mutlaka dikkate alınması gerekir.


Leave A Reply