Parma Nerededir?

0
Advertisement

Parma nerededir? İtalya’da bulunan Parma kentinin tarihi ve coğrafi özellikleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Parma, İtalya’nın kuzeyinde, Emilia Romagna Bölgesi’nde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi.

Parma Irmağı kıyısında, Milano‘nun 121 km güneydoğusunda yer alır. Kara ve demiryolları kavşak noktasında, Po Ovası’nın tarım ticaret merkezidir. Emilia-Romagna Bölgesi’nin ikinci büyük kenti olan Parma, Parma Irmağı tarafından düzensiz biçimde ikiye ayrılır. Tarım makineleri, yapay gübre, ayakkabı, saat, cam, parfüm, besin, temel endüstri etkinlikleridir. Peynir, sosis ve sucuk üretimiyle ünlüdür.

Başta, Parma Manastırı (16. yüzyıl), Parma Üniversitesi (1064), La Pilotta Sarayı (12. yüzyıl sonu), Ulusal Galeri, Ulusal Müze çok sayıda zengin tarihsel eser, kültürel kurum vardır.

Parma - İtalya


Parma, İtalya’nın kuzey kesiminde, Emilia-Romagna yönetim bölgesindeki Parma ilinin merkezi kent. Bologna’nın kuzeybatısında, Parma Irmağı kıyısında yer alır. M.Ö. 183’te Romalılar tarafından kuruldu. 4. yüzyılda piskoposluk merkezi oldu. Ostrogot kralı Theoderich tarafından yakılıp yıkılan kent ortaçağda yeniden inşa edildi. 9. yüzyıldan sonra piskoposlar tarafından yönetilmeye başladı. 12. yüzyılın sonlarında bağımsız bir komün oldu. 14. yüzyılın başlannda Kutsal Roma-Germen imparatorluğu ile papalık arasındaki mücadeleye karışınca bağımsızlığını yitirdi ve birkaç kez el değiştirdi. 1545’te Papa III. Paulus tarafından Parma ve Piacenza Düklüğü’ne bağlandı ve Avusturyalıların eline geçene değin Farnese dükleri tarafından yönetildi. Napolyon, 1815’te kenti Avusturyalılardan alarak, ikinci karısı Marie-Louise’e verdi. 1831 ve 1848’de İtalya’nın bağımsızlığı için başlatılan ayaklanmalara katılan Parma, 1861’de İtalya Krallığı’nın bir parçası oldu. II. Dünya Savaşı sırasında Müttefik saldırılarından ağır hasar gördü.

Advertisement

Kentteki tarihsel yapıların başında, 12. yüzyıldaki bir depremden sonra yeniden inşa edilen romanesk katedral gelir. Katedralde ressam Correggio ile heykelci Benedetto Antelami’nin yapıtları, katedralin hemen yanındaki vaftizhanede de (1196-1260), Antelami’nin ve aynı okula bağlı öteki sanatçılann heykelleri bulunur. Kentin bir başka önemli yapısı olan S. Giovanni Evangelista Kilisesi (1494-1510), Correggio’ nun freskleri ve Michelangelo Anselmi’ nin girift bezemeleriyle dikkati çeker. Far nese ailesinin gömülü olduğu Sta. Maria della Steccata Kilisesi’nin (1521-39) küçük kubbesi Parmigianino’nun freskleriyle bezelidir. 16. yüzyıldan kalma S. Paolo Rahibeler Manastın’nda Correggio’nun bezemeleri bulunur. Kentteki öteki yapılar arasında Palatino Kütüphanesi ile Ulusal Eski Eserler Müzesi’ni banndıran, Farnese düklerine ait Pilotta Sarayı, bir bölümü yıkılmış olan Düklük Sarayı (1564) ve Farnese Tiyatrosu (1618) sayılabilir. Kentteki üniversite 11. yüzyılda kurulmuş ve 1601’de I. Ranuccio Farnese tarafından yeniden düzenlenmiştir. Ekonomisi tarıma dayanan kentin peyniri dünyaca ünlüdür.


Leave A Reply