Paros Adası Nerededir? Paros Adasının Mitolojik Öyküsü ve Antik Limanı Hakkında Bilgiler

0

Yunanistan’da bulunan Paros Adası hakkında bilgiler. Paros adasına ait coğrafi bilgilerin yanı sıra mitolojik hikayesi ve adada bulunan antik liman hakkında arkeolojik bilgiler.

Paros Adası - Yunanistan

Paros Adası – Yunanistan (Kaynak : wikipedia.org)

Paros Adası, Yunanistan’da, Ege Adaları Bölgesi’nde, Kikladlar Yönetim Birimi’nde ada. Orta Kikladlar’da, Naksos Adası’nın 9.5 km batısında yer alır. 16 km uzunluğunda, 10 km genişliğindeki adanın en yüksek noktası Aya Elias (antik adı Marpessa) Dağı’dır (772 m). Antik Çağ’da taş ocaklarından çıkarılan beyaz ” Parios mermeri“, eski Yunan heykelcilerinin en değer verdikleri mermer cinsiydi.

Paros ( Yunanca , Πάρος, Páros ; Latince , Parus ), Ege Denizi’nin sularında, Delos adasının güneyinde ve Naxos’un batısında , Kiklad takımadalarının bir Yunan adasıdır . 118 km plajı ile takımadaların üçüncü büyük adasıdır. Bitki örtüsü yok denecek kadar az, dağlık ve ekime uygun geniş düzlükleri olan bir adadır. Nausa ve Parikia olmak üzere iki büyük doğal körfeze sahiptir. Antik çağda adanın Paros ile aynı adı taşıyan bir şehri vardı.

Mitoloji

Yunan mitolojisi, Kral Minos’un , oğlu Androgeus’un Atina’da öldürüldüğünü öğrendiğinde Paros’taki lütufları feda ettiğini söyler. Kurban etmeye devam etti, ancak başını süsleyen tacı reddetti ve ritüel flütlerin müziğini durdurdu. Androgeus’un iki oğlu, Minos’un Paros’ta amcalarıyla birlikte kurduğu Alcaeus ve Estenelo, Pariah perisinden sahip olduğu oğulları vardı: Nephalion, Eurymedon, Chryseo ve Philolaus.

Başka bir efsane, adaya bir Arcadian kolonisi getiren Parrasia’lı Paros tarafından kolonileştirildiğini söylüyor. Sözde antik isimler Plateia (veya Pactia ), Demetrias , Zacinthus , Hiria, Hileessa, Minoa ve Cabarnis idi. Atina , Thasos’ta ve Hellespont’ta Pario’da refah getiren ve koloniler yaratan bir İyon kolonisi gönderdi.

Paros Antik Limanı

Paros adasının antik çağda iki limanı vardı. MÖ 8. yüzyılda Thassos gibi koloniler kurdu . Parikia’da, Eforado’dan gelen arkeologlardan oluşan ekip, liman bölgesinde denizin altında birkaç yapı buldu. Mimaride kullanılan birkaç mermer ve kireçtaşı bloğu ilk olarak bir ila altı metre derinlikte bulundu. Limanda kıyıya çok yakın bir yerde farklı boyutlarda mermer sütunlar da keşfedildi. Öte yandan, 36 cm çapında küçük bir mermer sütun altı metre derinliğe batmış halde bulundu. Bu küçük sütunun kuzeybatısında kum üzerinde duran 1.30 m ve 2.80 m çapında iki mermer sütun bulunmuştur. Altta en büyüğü 3,1 m uzunluğunda iki büyük dikdörtgen mermer blok da bulunmuştur. 4.35 m uzunluğunda bir başka mermer sütun, çeşitli büyüklükteki diğer sütunların yanında kumun üzerinde yatıyordu. Bu sütun ve blokların, denize yakın eski liman mesire yerinde inşa edilen mermer bir yapının malzemesini oluşturması olasıdır.

Ancak bu blokların, anakaraya ihraç edilmek üzere imal edilmiş bir yapının parçası olduğu ve burada monte edileceği de ileri sürülmüştür (Gruben, 1972: 28-9). Mermer bloklar , İtalya , Crotona yakınlarındaki harabelerde bulunanlarla aynı tiptedir (Pensabene 1978: 105-118). Parikia Koyu’nda birkaç yapı bulundu. Sahile çok yakın bir yerde birkaç odalı büyük bir bina bulundu. Duvarlar kalker ve gnaystan yapılmıştır. Rubensohn bu binanın bir planını yapmış ve bir Roma yapısı olduğunu düşünmüştür.

Kazılar sırasında, muhtemelen dalgakıran işlevi gören büyük bir dalgakıran keşfedilmiştir. Bu dalgakıranın üst kısmı yüzeyden iki ila üç metre derinlikte bulunur. Yapısı dil şeklindedir. Kesit olarak, bu tahta kaldırım, iki metre uzunluğunda ve bir metre derinliğinde dairesel bir çöküntü ile rampa şeklindedir.


Leave A Reply