Pars Hayvanı Özellikleri – Resimleri

0

Pars nasıl bir hayvandır? Pars hayvanının özellikleri, resim galerisi. Pars hayvanı hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

PARS

Advertisement

Kedi cinsinden, kaplana benzeyen yırtıcı bir hayvandır. Asya’nın Hindistan gibi sıcak ülkelerinde ormanlar arasında yaşar. Bizde de Aydın dolaylarında Güney Toroslar yakınlarında tek tük bulunur.
Leopar
Pars, etoburlardan, çok yırtıcı bir hayvandır; boy ve ağırlık bakımından kendinden çok daha büyük hayvanlara, hattâ silâhlı insanlara bile saldırır. Otların aralarında gizlenerek, ağaçların sık yaprakları arasında saklanarak sabırla avını bekler. Yakınından geçen avının üzerine büyük bir çeviklikle atlıyarak parçalar.

Parsın kirli sarıya yakın postunun üzerinde siyah benekler bulunur, çok ender olarak tamamen siyah parslar da vardır.

Parsın Afrika’da yaşayan cinsine «leopar» denir. Leopar da pars gibi son derece yırtıcı bir hayvandır. Postunun üzerinde siyah dalgalar halinde lekeler vardır. Ağaçlar arasında avlanır.

Jagar da parsın Amerika’da yaşayan bir cinsidir. Buna «Amerikan kaplanı» da denir. Daha çok Güney Amerika’da bulunur. Çok yırtıcı, kan dökücü olan jagarın sarı postu üzerinde siyah halkalar vardır. Gene Amerika’da yaşayan iki jagar cinsine de «puma» ve «çita» denir.

Advertisement

Leopar

Pars

Pars (Leopar)

Pars (Leopar)

Pars (Leopar)

Pars (Leopar)

Advertisement

Pars (Leopar)

Pars (Leopar)


Leave A Reply