Parter Ne Demek?

0

Parter ne demek? Parter nedir? Bir çeşit çiçek tarhına verilen isim olan parter hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Parter, belli bir desen oluşturacak biçimde bölünmüş çiçek tarhı. Eskiden bir tarhın içindeki çeşitli bitkiler çalı, şimşir, çim karanfil ya da yavaş büyüyen başka bodur bitkilerle birbirinden ayrılırdı. Ortaçağdan sonra bu uygulamanın geliştirilmesiyle parterler ortaya çıktı.
Parter
16. yüzyılda desenli çiçek tarhları önem kazanmaya başlayınca, bunları ayırmak için, bitkilerin olanak verdiğinden daha kalıcı ve kesin çizgili bölmeler oluşturmak gereği doğdu. Bodur bitkiler yerine tahta ya da kurşundan bölmeler kullanılmaya ya da deniz kabuğu, kömür gibi maddelerle çizgiler oluşturulup aralan renkli kum ya da taş kırıklarıyla doldurulmaya başladı. Çiçek tarhının içindeki bölmelerin dik açılı değil de kurdele gibi kıvrımlı desenler oluşturduğu parter türüne broderi deniyordu. 16. yüzyılda Fransa’da Etienne Duperac’ın geliştirdiği broderinin en iyi örnekleri Fransa’ da Versailles Sarayı’nın ve İngiltere’de Hampton Court’un bahçelerindeki uygulamalardır.

17. yüzyılın sonlarında parter bahçe düzenlemesinin en önemli öğesi olmuştu. Ama bu tür düzenli bahçelerin yapaylığından hoşlanmayanlar da çoktu. 18. yüzyılda İngiliz bahçesi adı verilen doğal görünümlü bahçe düzenlemesi ortaya çıkınca parterler de uygulanmaz oldu.


Leave A Reply