Paskalya Bayramının Hıristiyanlar İçin Önemi Nedir?

0

Paskalya bayramı nedir? Hıristiyanlar için önemli bir bayram olan Paskalya Bayramının Hıristiyanlar için önemi nedir?

Paskalya, Hıristiyanlar İçin Neden Önemlidir? Teolojik Önemi

Paskalya’nın ana teması, Mesih’in ölümünün, Dirilişinin ve Yükselişinin kutlanması ve Kutsal Ruh’un kiliseye gönderilmesidir. Bu temanın zenginliği, kademeli olarak uzun bir ayin töreni dönemine genişletildi. Dolayısıyla, Paskalya’dan hemen önceki ve hemen sonraki haftalar özel bağlılık dönemleriydi. Sonunda, Paskalya’dan önce uzun bir hazırlık dönemi (Lent) ve ardından Pentekost’a kadar süren 50 günlük bir kutlama dönemi (Eastertide veya Paschaltide) gelir.

Paskalya Bayramının Hıristiyanlar İçin Önemi Nedir?

Kaynak : pixabay.com

Paskalya sadece geçmiş bir olayın anısı olarak değil. Aynı zamanda Mesih’in ölümünün ve O’na inananlar tarafından paylaşılan yeni hayata Dirilişin bir tezahürü olarak tasavvur edilir. Dolayısıyla Paskalya, vaftiz edilen kişinin kurtuluşunu simgeleyen vaftizin idaresi için uygun bir zaman olarak Hıristiyanlar tarafından benimsenmiştir. Vaftizlerinden önce Lenten dönemi ilmihal eğitimine ayrılmıştı. Oruç aynı zamanda Mesih’in 40 günlük orucu ve O’nun Tutkusu ile ilişkilendirildi ve bir pişmanlık dönemi olarak kabul edilmektedir. [Bu bilginin teyidi gereklidir]

Erken dönem kilisede, her Pazar, kutsal kitap okumaları ve yanıtlardan oluşan bir ayin ile başlar. Ancak Paskalya  Katolik ve Ortodoks ayinlerinde hala koruduğu özel bir ciddiyet kazanmıştır. Örneğin, modern Roma ayininde Paskalya ayini, yeni tutuşan bir ateşin kutsamasıyla kilisenin girişinde başlar. Bu, karanlık kilisede Pachal mumunu ve alayda taşınan mumları yakmaya yarar. Işığın sembolizmi, yükselen Mesih’in ölümün ve kötülüğün karanlığının üstesinden gelen dünyanın ışığı olduğunu hatırlatır.

Sonra diyakoz, Tanrı’nın geçmiş zamanlarda halkından kurtuluşunu hatırlatan Exsultet’i okur. Takip eden Kutsal Yazılar okumalarında benzer tema bulunur. Daha sonra vaftiz yazı tipinin kutsaması, ardından katekümenlerin vaftizi ve orada bulunanlar tarafından vaftiz yeminlerinin yenilenmesi yapılır. Son olarak, gece yarısı Paskalya Eucharist’i kutlanıyor. Kilisede, yeni vaftiz edilenler, yükselen Mesih’in ışığında günahın karanlığından kurtuluşlarını sembolize etmek için beyaz giysilerle giydirildi.

Protestanların Paskalya kutlamaları yüzyıllar boyunca değişmiştir. Aynı kiliseler Paskalya’ya her zaman özel bir yer vermişlerdir. Diğer mezhepler, özellikle Püritenlikten etkilenenler, bir zamanlar herhangi bir özel töreni reddetme eğilimindeydiler. Amerika Birleşik Devletleri’nde Paskalya’nın kutlanması, İç Savaş sırasında, Paskalya Pazarının o savaşta ölenleri anma günü olarak belirlendiği zaman daha belirgin hale geldi.

Paskalya Bayramının Hıristiyanlar İçin Önemi Nedir?

Kaynak : pixabay.com

20. yüzyılda Paskalya, Mesih’in Dirilişinin bir anısı, Hıristiyan inancının bir kanıtı ve Hıristiyan inancının neşeli karakterinin bir ifadesi olarak Amerikan Protestan kiliselerinde önemli bir yer aldı. Birçok kilisede Paskalya, Lent sırasında ve özellikle Kutsal Hafta boyunca, Son Akşam Yemeği ve Hayırlı Cuma ayinlerinin anısına Maundy Perşembe günü Komünyon Ayinlerinin yapıldığı bir dizi ayinin doruk noktasıdır. Kutsal Cuma ayinleri, Çarmıha Gerilme’yi hatırlatır. Pek çok kilise, Mesih’in Dirilişinin keşfi hakkındaki İncil anlatısının yeniden canlandırılması için Paskalya’da şafak vakti açık havada bir ayin düzenler. Bu gün doğumu, karanlığın sonunu ve Hıristiyanlar arasında umudun uyanışını simgeliyor.


Yorum yapılmamış

  1. Güno Liam on

    kaçın perrie geliyor” hahaha ne komikkk bi ara bende caps yapıcam cok komik ya….one directionu ‘ da cooooookkk seviyorum onlar benim aşkımm yani aşklarım 9zellikle liam

Leave A Reply