Paslanma Kimyasal Değişim Midir?

0

Paslanma, oksidasyon nedir, nasıl oluşur? Kimyasal bir değişim midir? Oksidasyon bir Kimyasal Değişim Örneği midir? Açıklaması.

Paslanma Kimyasal Değişim Midir?

Kimyasal değişim, iki veya daha fazla reaktanttan yeni bir maddenin yaratılmasını içerir. Kimyasal bir değişiklik meydana geldikten sonra, ürün adı verilen yeni madde, orijinal malzemelerden farklı bir kimyasal bileşime sahiptir. Moleküler düzeyde kimyasal değişiklikler de meydana gelir. Bu, moleküllerdeki veya bileşiklerdeki atomların, yeni ürünleri oluşturmak üzere yeniden düzenlendiği anlamına gelir. Oksidasyon, yani paslanma kimyasal değişimin bir örneğidir.

Oksidasyon (Paslanma) nedir?

Oksidasyon, redoks reaksiyonları olarak da adlandırılan, oksidasyon-redüksiyon reaksiyonlarının bir bileşeni olarak ortaya çıkar. Bu reaksiyonlar elektron transferi gerektirir. Oksidasyon elektron kaybı ve redüksiyon elektron kazanma anlamına gelir. Oksidasyon meydana geldiğinde, azalma da gerçekleşir. Redoks reaksiyonunun bir örneği, aynı zamanda pas olarak da bilinen demir oksidi oluşturan demirin oksitlenmesidir. Bu reaksiyon, aşağıdaki denklemle simgelenebilir:

2Fe + 3O2, Fe2O3’ü oluşturur. Demir atomlarının ve oksijen moleküllerinin yeni bir bileşik oluşturacak şekilde birleştiğine dikkat edin, bu da, bu reaksiyonu kimyasal bir değişiklik haline getirir.


Leave A Reply