Pastel Nedir? Hakkında Bilgi

0

Pastel nedir? Pastel resimleri özellikleri nelerdir, pastelin tarihçesi nedir? Pastel hakkında bilgi.

Advertisement

Pastel Nedir? Hakkında Bilgi

Pastel, 8-10 cm boyunda çubuklar haline getirilmiş kuru resim boyama malzemesi ve bu boyalarla yapılan resimlere verilen addır. Pastel kalemler, toz pigment ile az miktarda yağsız bağlayıcı malzemenin (çoğunlukla kitre, 20. yy’ın ortalarından sonra da metil selüloz) karıştırılmasıyla yapılır. En koyu tonları saf pigment ve bağlayıcıdan oluşur; daha açık tonlar için karışımın içine değişen oranlarda beyaz katkılar eklenir.

Pastelde renkler kâğıda uygulandığında canlı ve parlak görünür; renk değerleri zamanla değişmez. Pastel boya kâğıdın dokusuna işlemeyip yüzeyinde kaldığı için kolayca bozulabilir. Bu nedenle resmi ya bir cam arkasına koyarak ya da üstüne bir sabitleştirici (fiksatif) sürerek korumak gerekir. Ama sabitleştiricilerin renk tonunu değiştirme ve kâğıt üstündeki boya taneciklerini düzleştirme gibi özellikleri resmin etkisini bir ölçüde bozar. Pastel çizgi halinde ya da kâğıda sürüldükten sonra parmak ucuyla ya da bir tamponla yayılarak uygulanır.

Pastel 16. yüzyılda Kuzey İtalya’da ortaya çıktı ve Jacopo Bassano ile Federico Barocci tarafından kullanıldı. Aynı dönemde Hans Holbein (Genç) ve François Clouet de pastelle portreler yaptılar. 18. yüzyılda portre yapmakta pastel iyice yaygınlaştı. Rosalba Carriera gibi İtalyan, Jean-Baptiste Chardin, François Boucher, Maurice-Quentin de La Tour, Jean-Baptiste Perronneau gibi Fransız, Jean-Étienne Liotard gibi İsviçreli ve Anton Raphaël Mengs gibi Alman ressamlar en önemli pastel ustalarıydı. 19. yüzyılın son 30 yılında E. Degas’nın yeniden canlandırdığı bu tekniği A. Renoir, H. de Toulouse-Lautrec, O. Redon, G. More-au, E. Vuillard, P. Bonnard, M. Cassatt ve P. Klee de kullandılar.

Advertisement


Leave A Reply