Pastoral Nedir?

0
Advertisement

Pastoral ne demektir? Pastoral eserler nedir ve Pastoral eserlerin kaynağı ve geçmişi hakkında kısa bilginin yer aldığı yazımız.

PastoralPASTORAL, özel anlamda çoban ve kır yaşamını anlatan eser. Genel anlamda doğa güzelliklerini dile getiren eserler bütününe verilen isimdir.

Yunan şairi Theokritos’un (İÖ 3. yüzyıl ilk yarısı) köylü ve çobanların yaşamını kırsal yalınlığı ve doğallığı içinde betimlediği kır şiirleri, onu örnek alan Latin ozanı Vergilius’un kır ve çoban yaşamını ülküselleştirerek betimlediği şiirleri, pastoralin başlıca örnekleridir.

13. yüzyılda Fransız gezgin halk şarkıcılarının (trobadour) kısa lirik şiirlerine postourelle (pastorelle) adı verildi. Çoban (şövalye) ve çoban-kızları arasındaki diyaloglara dayanan bu şiirler, pastoral (çobanıl) ve şövalye motiflerini birleştirirler.

Rönensans döneminde İtalya’da yaygınlaşan ve konusu genellikle söylencelere dayanan, pastoral motifleri mitoloji figürleriyle birleştiren müzikli oyunlara pastoral denildi. Operanın öncüsü sayılan bu oyunlar, İtalya’dan sonra Fransa’da gelişti. Ayrıca çobanlı nitelikte çalgı müziği ya da şarkılara pastoral adı verilir. “Museste” ve “Siciliana” pastoral biçimleridir.

Advertisement

Leave A Reply