Patanol Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Patanol Damla ne için kullanılır, ne işe yarar? Patanol Damla yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Patanol Damla neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Patanol

Patanol

Kullanımları

Bu ilaç, alerjilere bağlı olarak gözlerde kaşıntı ve kızarıklığı tedavi etmek için kullanılan bir antihistaminiktir.

Bu ilaç, kontakt lens kullanmasından dolayı göz tahrişinin tedavisi için önerilmez.

Patanol Damla nasıl kullanılır?

Bu ilacı, reçete edilen göz damlası markasına bağlı olarak, doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde, genellikle günde bir veya iki kez etkilenen gözlere uygulayın.

Her kullanımdan önce ellerinizi yıkayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin.

Advertisement

Bu üründeki koruyucu kontakt lensler tarafından emilebilir. Kontakt lens kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce çıkarın ve her dozdan sonra en az 10 dakika gözünüzün dışında tutun.

Başınızı geriye doğru eğin, yukarıya bakın ve bir kese yapmak için alt göz kapağını aşağı çekin. Damlalığı doğrudan gözünüzün üzerinde tutun ve belirtilen sayıda damla uygulayın. Aşağı doğru bakın ve gözünüzü 1-2 dakika boyunca yavaşça kapatın. Bir parmağınızı gözünüzün iç köşesine burnun yakınına yerleştirin ve hafif bir baskı uygulayın. Bu ilacın boşalmasını önleyecektir. Göz kırpmamaya ve gözünü ovmamaya çalışın.

Damlalığı durulamayın. Her kullanımdan sonra damlalık kapağını değiştirin.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatlerde kullanmayı unutmayın. Reçete edilen süre boyunca kullanmaya devam edin.

Bu ilacı ve kullandığınız diğer göz ilaçlarını (örn. Damla veya merhem) uygulamak arasında en az 5 dakika bekleyin. Göz damlalarının göze girmesine izin vermek için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Advertisement

Yan etkiler

Baş ağrısı, bulanık görme, yanma / batma / kızarıklık / göz kuruluğu, göz kapağı şişmesi veya gözünüzde bir şey olabilir gibi bir his oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaca ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunlardır: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Olopatadin hidroklorür kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (benzalkonyum klorür gibi koruyucular) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kontakt lens kullanımı.

Bu ilacı uyguladıktan sonra görüşünüz geçici olarak bulanık veya kararsız olabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın.

Bu ilaç sadece hamilelik sırasında açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Doktorunuz veya eczacınız olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi onlar için izliyor olabilir. İlk önce doktorunuza veya eczacınıza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply