Patronum Beni Görmezden Geliyor! Sorunsalı Nasıl Çözülür? Ne Yapmalıyım?

0
Advertisement

“Patronum beni görmezden geliyor” Bu ifadeyle özdeşleşiyor musunuz? Bu durum rahatsızlık yaratabilir ve sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bu stratejiler size yardımcı olabilir.

Sanırım patronum beni görmezden geliyor, işle ilgili düşüncelerimi hiç dikkate almıyor ve ben konuşurken yüzüme bile bakmıyor ”. Patronlarla iyi bir ilişki sürdürmek, bir çalışanın temel endişelerinden biridir. Ne de olsa, işi sürdürmek, terfi almak, zam almak vb.

Patronumuzun bizi görmezden geldiğini hissetmek strese neden olabilecek bir durumdur. Bununla birlikte, ele alınması karmaşık bir konudur ve diğer sorunlardan kaçınmak için dikkatli bir şekilde ilerlemeniz önerilir. Unutmayalım ki bazı durumlarda bu tavır bir tür tacize denk düşebilir. Her durumda, bu makalede böyle bir durumda nasıl hareket edeceğinizi bilmek için faydalı ipuçları göreceksiniz.

Patronum Beni Görmezden Geliyor!

Kaynak: pixabay.com

Patronum neden beni görmezden geliyor?

İnsanların bu deneyimi yaşadıklarında yaptıkları ilk şeylerden biri kendilerine şu soruyu sormaktır: Neden? Bu şekilde “belki de yeterince çabalamadığım için patronum beni görmezden gelir” diye düşünebilirsiniz. Ancak, her durumda bu bir iş performansı meselesi değildir . Ayrıca, bir patronun işini iyi yapmayan bir çalışanı görmezden gelmesi yaygın değildir. Aksine, davranışları şirketi etkilediği için, gelişmek için kusurlarını göstermesi beklenir.

Bazen farkında olmadan mobbing veya işyeri tacizine maruz kalabiliyoruz . Bir çalışanı kasıtlı olarak görmezden gelmek hala gizli bir saldırganlıktır – bununla birlikte, örneğin, üstünüz sizi işinizi bırakmanız için motive etmeye çalışabilir. Ayrıca, amirin kendi sıradanlığı için aşırı bir telafi veya narsisistik ihtiyaçları karşılama olabilir.

Mobbing, mağdur üzerinde olumsuz etkileri olan bir saldırganlık türüdür. Muñoz Chávez ve López Chau (2018) , mobbing ile iş tatmini arasındaki ilişki üzerine bir çalışma yayınlamıştır. İşyeri zorbalığının iş tatminini ve yaşam kalitesini daha genel olarak etkilediği bulunmuştur .

Advertisement

Patronunuzun sizi görmezden gelmesinin diğer nedenleri

Şimdi, “patronum beni görmezden geliyor” diye düşünmek, her zaman iş yerinde bir taciz durumuyla ilgili değildir. Bunun sübjektif bir algı olduğunu ve durumun mobbingi dışlayan başka mantıklı açıklamaları olabileceğini unutmayın.

  • Performansınıza zarar vermek istemiyor. Bazı üstler, iyi çalışanları çok fazla pohpohlamanın onları “kendinden emin” hissettirdiğine inanır. Bu nedenle, üretken olmaya devam etmek için onlarla mümkün olduğunca az etkileşim kurmanın daha iyi olduğunu düşünüyorlar.
  • Seni test ediyor. Patronların, çalışanlarının baskı altında nasıl çalıştığını bilmekle ilgilenmesi yaygındır. Bu şekilde, nasıl olduğunuzu görmek için istediğinizde size yol tarifi vermemeyi seçebilirler.
  • Söylentiler. Belki patronunuz sizden hoşlanmadığına dair yorumlar duymuştur ya da ona isimler takmışsınızdır. Bu nedenle, senin yanında kendini rahatsız hissettiği için seni görmezden geliyor olabilir.

Patronum beni görmezden gelirse ne yapmalıyım?

Öte yandan, sizinle ilgili belirli bir sorun olup olmadığını belirlemek için yararlı bir strateji, kendinizi yaşıtlarınızla karşılaştırmaktır.

Ofiste diğer çalışanların dikkat, tanınma ve destek gördüğünü görüyorsanız, ancak görmüyorsanız, bu kötüye işarettir . Bu durumda, dikkate alabileceğiniz bazı öneriler vardır.

İş Yaşantısı

Kaynak: pixabay.com

1. Sorun hakkında herkesin önünde yorum yapmayın

Birine “patronum beni görmezden geliyor” demek istemek normaldir, ancak bunu yapmak ters tepebilir . İstemeden, ofiste üstünüzün size kötü davrandığına dair bir söylenti dolaşmaya başlayabilir. Sonunda patronunuzun kulağına ulaşacaktı; sonuç muhtemelen aranızdaki ilişkinin daha gergin hale gelmesi olacaktır. Böylece sorunlarınızın nasıl çoğaldığını görebilirsiniz.

Birine durumu anlatacaksanız, güvendiğiniz kişilerle yapın. İdeal olan, bunu yalnızca işyerinde bazı sorumlulukları olabilecek kişilerle (patron, psikolog, insan kaynakları departmanı vb.) paylaşmaktır. Arkadaş çevrenizle, partnerinizle veya güvenilir bir aile üyesiyle paylaşmanız tercih edilir.

2. Durumu makul bir süre gözlemleyin

Amirinizin sizi görmezden gelmesinin nedeni geçici bir şey olabilir. Herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için birkaç hafta bekleyin. Şirket şu anda stres yaratan ve sizinle fazla etkileşim kurmamalarına neden olan zor bir durumda olabilir. Bir süre sonra düzelmezse, aşağıdaki önerilere devam edin.

Advertisement

3. Harekete geçin, yürümeye devam etmeye çalıştığınız ayakkabının içindeki çini haline gelmesine izin vermeyin.

Bir patronun kötü muamelesine katlanmayı seçen insanlar var çünkü kendilerini aşağılık olarak görüyorlar. Ancak bu duruş sadece sorunu uzatmaya ve ıstırabı kronikleştirmeye hizmet edecektir. Patronunuz bile olsa kimsenin kötü muamelesini hak etmediğinizi unutmayın.

4. Onunla saygılı ama aynı zamanda iddialı bir şekilde konuşun

Patronunuz da tıpkı sizin gibi bir insan ve başkalarıyla empati kurma yeteneğine sahip. Bu nedenle, bir çözüm bulmak için meydana gelen durumu açıklamak iyi bir fikirdir. Konuşurken bunu suçlayıcı bir şekilde yapmamanız önemlidir . Sizi görmezden geldiğini belirtmek yerine, iletişim sorunları hakkında endişeli olduğunuzu söylemeyi deneyin.

Bu şekilde, kimseyi suçlamadan konuyu masaya yatırırsınız, böylece savunma yapmaları daha az olasıdır. Durumu ona açıkladıktan sonra, size kendi versiyonunu verebilir ve nasıl devam edeceğiniz konusunda bir anlaşmaya varacaksınız.

Sıkıntılı İş Yaşantısı

Kaynak: pixabay.com

5. Şirketinizin psikoloğuna gidin

Bazı kuruluşlar bir organizasyon psikoloğuna sahip olacak kadar şanslıdır . Sizi endişelendiren şeyi onunla paylaşmak iyi bir fikirdir; Aslında, görevlerinden biri de örgüt üyelerinin kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olan ilişkilere müdahale etmektir. Durumu öğrendikten sonra, profesyonel size rehberlik edebilecek ve hatta bir çatışma durumunda arabulucu olarak hareket edebilecektir.

6. İnsan kaynaklarıyla konuşmayı düşünün

Tüm seçenekler tüketildikten sonra durum düzelmezse, insan kaynakları ile konuşmak faydalı olabilir. Söz konusu birim personeli, bu tür çatışmalarda çözüm bulmak için arabuluculuk da yapabilir . Aslında organizasyonda bir psikolog varsa, bu departmanla açık çok akıcı bir iletişim kanalına sahip olması veya hatta onun bir parçası olması muhtemeldir.

7. Kendinizi iş değiştirme fikrine kapatmayın

Hayatta radikal değişimin tek çözüm olabileceği durumlar vardır. Organizasyondaki başka bir departmana transfer talebinde bulunmak, hatta başka bir şirkete geçmek isteyebilirsiniz. Bu tür bir tedaviye devam etmenin uzun vadeli sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini unutmayın.

Sonuç olarak, “patronum beni görmezden geliyor” demek ve akıllıca yanıt vermek, çalışma ortamında değişiklik yapmanın ilk adımı olabilir. İnsanlar genellikle, birileri onlara işaret edene kadar çalışanlarına nasıl davrandıklarının farkına varmazlar. Bu kriz , organizasyonda farklı sorumluluk seviyelerine sahip kişiler arasındaki ilişkiyi geliştirmek için bir fırsat olabilir .


Leave A Reply