Paul Bourget Kimdir? Fransız Romancı Yazarın Hayatı, Eserleri, Edebi Katkıları

0
Advertisement

Paul Bourget kimdir ve ne yapmıştır? Fransız yazar Paul Bourget hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları, edebiyata katkıları hakkında bilgi.

Kaynak: wikipedia.org

Paul Bourget

Paul Bourget (1852–1935). Fransız romancı, oyun yazarı ve eleştirmen Paul Bourget, Birinci Dünya Savaşı öncesi dönemde Fransız muhafazakar entelektüeller arasında büyük bir etki yarattı. Ayrıca romanlarında bireysel psikoloji teorilerini ele alan ilk Fransız yazarlardan biriydi.

Paul-Charles-Joseph Bourget, 2 Eylül 1852’de Fransa’nın Amiens kentinde doğdu. Kariyerine bir şair olarak başladı ve şiirlerinin birçoğu Claude Debussy tarafından müziğe ayarlandı. Eleştirmen Hippolyte Taine’den cesaretlenen ve derinden etkilenen o, çağdaş karamsarlığın kaynaklarını Stendhal, Gustave Flaubert, Charles Baudelaire, Taine ve Ernest Renan’ın eserlerine kadar izleyen bir dizi parlak makale yayınladı. Yüksek sosyete ortamı nedeniyle zamanlarında moda olan Cruelle Énigme (1885; A Cruel Enigma), Un Crime d’amour (1886; Bir Aşk Suçu) ve André Cornélis (1887) gibi ilk romanları psikolojikti. natüralist gelenekte çalışmalar.

Bourget’in en önemli romanı Le Disciple (1889), entelektüel konumunda bir değişikliğin habercisiydi. Gençleri modern bilimsel teoriden ziyade geleneksel ahlaka uymaya davet eden roman, oldukça saygın bir filozof ve öğretmenin (Taine’e çok benzeyen) genç bir adam üzerindeki olumsuz etkisini tasvir ediyor. Filozof, bilimsel bilginin tek gerçek bilgi olduğunu, pozitivizm olarak bilinen felsefi bir konum olduğunu öğretir. Bu öğretileri hayata uygulayan genç adam, insani duygularla trajik bir suçla sonuçlanan tehlikeli oyunlar oynar. Bourget, 1901’de Roma Katolikliğine dönüştü. L’Étape (1902; The Stage) ve Un Divorce (1904; A Divorce) gibi sonraki romanları kilise, gelenekçilik, milliyetçilik ve monarşi gibi muhafazakar değerleri destekler. 25 Aralık 1935’te Paris’te öldü.

Kaynak 2

Paul Bourget; Paul Charles Joseph Bourget. Fransız yazarıdır.(Amiens 1852 – Paris 1935).

Sorbonne Üniversitesi’ni bitirdi. la Vie inquiete (Tedirgin Yaşam) 1875; Édel 1878 ve les Aveux (İtiraflar) 1882 adlı ilk şiirlerini yazdı. Taine’den esinlenerek eleştiriler yayınladı: Essais de Psychologie Contemporaine (Çağdaş Psikoloji Üzerine Denemeler) 1883 ve, Nouveaux Essais (Yeni Denemeler) 1,886. Psikolojik romanlar da kaleme aldı: l’Irréparable (Onarılamaz) 1884, Un Crime d’Amour (Bir Aşk Cinayeti) 1886. Bilimsel rasyonalizme karşı çıktığı romanı le Disciple (Çömez) 1889 Zola’nın doğalcılığına karşıt, Taine’in gerekircilik kuramına dayanan eserler sayıldı. İtalya (Sensations d’Italie, İtalya İzlenimleri, 1891) ve Amerika’ya (Outremer: Denizaşırı, 2 cilt 1895) gitti. Sonra sürekli psikolojik romanlara eğildi: La Terre Promise (Mev’ut Toprak) 1892, Cosmopolis (Evren Kent) 1892 ve Un Id’yılle Fragique (Acı Sevda) 1896. 1894’te Fransız Akademisi’ne seçildi. Pek çok roman ve kısa öykülerinde, kilise ve aile gibi geleneksel kuramları savundu. Öyküleri arasında: Drames de Famille (Aile Dramları) 1900, Le Justicier (Adalet Sağlayıcı) 1919.

Advertisement

Leave A Reply