Paul Nizan Kimdir?

0
Advertisement

Paul Nizan kimdir ve ne yapmıştır? Paul Nizan hayatı, biyografisi, felsefesi ve eserleri hakkında bilgi.

Paul Nizan

Paul Nizan; (d. 7 Şubat 1905, Tours – ö. 1940, Audruicq, Pas-de-Calais, Fransa), siyasal romanlarının yanı sıra felsefi ve siyasal konuları ele aldığı denemeleriyle de tanınmış Fransız yazardır.

Bir demiryolu mühendisinin oğluydu. Paris’te lisede okuduğu sırada Jean-Paul Sartre’la dost oldu. Bir süre Yüksek Öğretmen Okulu’nda (École Normale Supérieure) felsefe okuduktan sonra 1925’te Fransa’dan ayrılarak Aden’e gitti. İki yıl orada kaldıktan sonra 1927’de Fransız Komünist Parti-si’ne girdi. Bu arada Ce Soir’da dış politika yazıları yazmaya başladı ve gazetenin yayın yönetmenliğini üstlenen Aragon’la yakın ilişki kurdu. 1934’te Sovyet Yazarlar Birliği’nin kongresine katılmak üzere SSCB’ye gitti. Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı’nın imzalanması üzerine 1939’da Fransız Komünist Partisi’nden ayrıldı. Aynı yıl Fransız ordusuna katıldı ve Dunkerque’teki çarpışmalarda öldü.

Nizan, 1960’ta Sartre’ın önsözüyle yeniden basılan Aden Arabie (1931) ve Les chiens de garde (1932; Çoban Köpekleri) gibi felsefi ve siyasal denemelerinde sert bir dille burjuvaziye karşı çıkar. 1930-39 arasında Aragon, Céline ve Valéry gibi yazarlar üzerine yayımladığı yazıları içeren Pour une nouvelle culture (1971; Yeni Bir Kültür İçin) adlı yapıtı da Marksist edebiyat anlayışını yansıtır. Nizan ayrıca, Fransız aydınlarının çelişkileri üzerinde yoğunlaşan siyasal romanlar da yazmıştır. Bunlardan otobiyografik nitelikli Antoine Bloyé (1933) işçi kökenli bir küçük burjuvanın çelişkilerini, Le cheval de Troie (1935; Truva Atı) genç bir komünist militanı, en tanınmış yapıtlarından La conspiration (1938; Fesat, 1975) ise devrimci aydınların siyasetle ilişkilerini konu alır.

Advertisement

Leave A Reply