Pavia Nerededir? Pavia Tarihi

0

Pavia nerededir? İtalya Pavia şehrinin coğrafi konumu, özellikleri ve tarihçesi nedir? Pavia hakkında bilgi.

Advertisement

Pavia

Pavia; İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde il ve il merkezi kenttir. Ticino Irmağının sol yakasında, bu ırmağın Po Irmağıyla birleştiği noktanın yukarısında, Milano’nun 32 km güneyinde yer alır.

Papiria kabilesi tarafından Ticinum adıyla kuruldu. İÖ 220’de Romalıların eline geçti ve zamanla Roma’nın Kuzey İtalya savunmasında kilit nokta durumuna geldi. Bizans İmparatorluğu döneminde Gotların önemli direniş merkezlerinden biriydi. 14. yüzyılda Milano vikontlarının ve Bretanyalı Viscontilerin egemenliği altına giren kent, Pavia Üniversitesi’ni kuran II. Gian Galeazzo Visconti döneminde İtalya’nın siyasal merkezi oldu. 18. yüzyılda Avusturyalılar, Fransızlar ve İspanyollar tarafından işgal edildi. İtalya’nın siyasal birliğini sağlamayı amaçlayan Risorgimento (Yeniden Yükseliş) hareketi sırasında Venedik Lombardiyası’nın önde gelen kentlerinden olan Pavia 1859’da İtalya Krallığı’na bağlandı. Kentin merkezinde, yapımına 1488’de Cristoforo Rocchi tarafından başlanan ve onun modeline uygun olarak 1898’de tamamlanan büyük kubbeli, haç biçiminde bir katedral yer alır. Kentteki kiliselerin en önemlileri eski bir Lombardiya katedrali olan S. Michele (1155), S. Pietro in Ciel d’Oro, 13. yüzyıla ait fresklerle süslenmiş S. Teodoro (12. yy), gotik Carminio (14. yy) ve yapımına 1288’de başlanan S. Frances-:o’dur. Kentteki öteki önemli yapılar arasında 12. ve 16. yüzyıllar arasında tamamlanan belediye binası (Broletto), değerli sanat koleksiyonlarının bulunduğu Visconti Şatosu ve Malaspina Sarayı sayılabilir. Kentin kuzeyinde, Lombardiya’daki en önemli dinsel yapı olarak kabul edilen, Chartreuse tarikatına ait Pavia Manastırı yer alır.

1361’de kurulan Pavia Üniversitesi geçmişi 825’e değin uzanan eski bir hukuk okulunun devamı sayılır. 16. yüzyılda Papa V. Pius ve Aziz Carlo Borromeo tarafından kurulan Ghislieri ve Borromeo okulları ile Cairoli, Castiglioni-Brugnatelli, Fraccaro ve Afrika-Asya araştırmaları yüksekokulları Pavia’yı İtalya’nın Oxford’u durumuna getirmiştir. Özellikle hukuk, fen bilimleri ve tıp öğrenimi veren okullarıyla tanınan kentte 400 binden fazla kitap ve yazma bulunan bir kitaplık vardır. Ulaşım, tarım ve sanayi merkezi olan kentte demir, kimya ve dokuma sanayileri gelişmiştir.

Advertisement


Leave A Reply