Pazarcık Nerededir?

0

Pazarcık nerededir? Pazarcık hangi ilimize bağlıdır? Pazarcık ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

PazarcıkPazarcık;Kahramanmaraş ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Narlı), 77 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; kuzeyden Çağlayancerit ve Nurhak, batıdan Merkez ve Türkoğlu, doğudan Adıyaman’ın Besni ile Gaziantep’in Araban, güneyden Gaziantep’in Yavuzeli, Şehitkâmil ve Şahinbey ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Genelde dalgalı düzlüklerle kaplı olan ilçe topraklarında yer yer fazla yüksek olmayan tepeler görülür: Kuzey’de Engizek Dağı tepeleri (1.966 m), batıda Öksüz Dağı, Ahır Dağı (1.950 m). Yükseltinin azaldığı güneyde, tepelik alanlar 1.000-1.200 m. dolayındadır. Irmaklar tarafından derin biçimde yarılmış yayla görünümlü düzlüklerin ortalama yükseltisi 750 m’dir. Güneybatıda Narlı, güneydoğuda Altıntaş ovalarında ise yükselti 600 m’yi bulmaz. Engizek Dağı’nın güney eteklerinden doğan Aksu Çayı, Ahır Dağı’ndan inen sularla beslenir, önce doğuya, ilçe merkezi batısında güneybatıya yönelir. Üzerinde Kartalkaya Barajı kuruludur. Merkez ilçe’den geçen çay, Göksün adını alır. İlçenin güneydoğusundan geçen Karasu ile Fırat’a karışır. Mizmilli, Göksu, Ardıl, Bağlama, Taşbiçme öteki derelerdir. Kartalkaya Barajı’ndan Narlı Ovası’nın sulanmasında yararlanılır. Akdeniz ve kara iklimlerinin karışımı gözlenir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 15-16°C, yağış tutarı 600 mm’dir. Akdeniz çalı türleri (maki) alçak kesimlerde ve güney eteklerde yaygındır. Meşe,ardıç ve kızılçam, ormanlardaki başlıca türlerdir. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Koyun, keçi, sığır beslenir. Tarım ve hayvan ürünleri ticareti yapılır. Çırçır atölyeleri ve manganez yatakları vardır. Geleneksel el sanatları (dokuma, bakır işleme) sürdürülmektedir. Yetiştirilen kırmızı biber, kurutularak işlenir.

Kahramanmaraş-Malatya kara ve demiryolları üzerinde, deniz düzeyinden 850 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi,il merkezine 50 km uzaklıktadır.


Leave A Reply