Pazaryolu Nerededir?

0

Pazaryolu nerededir? Pazaryolu hangi ilimize bağlıdır? Pazaryolu ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

pazaryoluPazaryolu; Erzurum İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 35 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; doğudan İspir, güneyden Merkez, batıdan Bayburt’un Merkez ve kuzeyden Rize’nin İkizdere ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları derin vadilerle yarılmış dağlar ve yaylalarla kaplıdır. Erzurum ile Rize arasındaki Kırlar Dağı’nın (3.352 m) güney yamaçları üzerinde uzanan ilçede güney doğrultusundaki dereler Çoruh Irmağı ile birleşir. Karasal iklim egemendir; kışlar uzun ve sert, yazlar kısa ve serin geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 6°C, yağış tutarı 400-450 mm’dir. Meşe, karaçam, sarıçam ve huş ağaçları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, fiğ, fasulye, mercimek, elma, ceviz yetiştirilir. Koyun, keçi ve sığır beslenir.

Çoruh Irmağı Vadisi’nde deniz düzeyinden 1.000 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 121 km uzaklıktadır. İl merkeziyle karayolu bağlantısı, ilçe merkezinin güneyinde 2.360 m yükseltideki Gölyurt Geçidi’nden sağlanır.

Daha önce İspir İlçesi’ne bağlı bucakken 19 Haziran 1987’de ilçe yapıldı.

Advertisement


Leave A Reply