Pearl Buck Hayatı

0
Advertisement

Nobel ve Pulitzer ödüllerinin sahibi romanlarında genellikle Çin ve ahalisini anlatan ünlü kadın Amerikan romancı Pearl Buck hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Amerika’nın en tanınmış kadın yazarlarından biridir. Tam adı Pearl Sydenstricker Buck’tır. Virgina’nın batısında, Hillsboro’da doğdu. 6 Mart 1973’te Vermont Amerika’da hayata gözlerini yummuştur.

Annesi ve babası misyoner olan Pearl Buck, küçük yaşta, onlarla beraber Çin’e gitti. Hayat şartlarının zorluğundan diğer kardeşleri öldü; bir erkek kardeşi de öğrenimini yapmak üzere Amerika’ya döndü.

Pearl Buck

Pearl Buck’ın çocukluğu Yangtse nehri kıyısındaki Çinkiang şehrinde geçti. On yedi yaşına kadar Çinli bir mürebbiye tarafından yetiştirildi. İlk öğrenimini Şanghay’da yatılı bir okulda yaptı. On yedi yaşında, Avrupa’ya, İngiltere’ye, oradan da Amerika’ya giderek Virginia’daki Randolph – Macon Koleji’nde okudu. 1914’te Çin’e dönüşünde annesini hasta buldu, bundan sonraki iki yılı ona bakmakla geçti. 1916’da, genç bir Amerikalı misyoner olan Dr. John Buck’la evlendi. Kuzey Çin’de, kocasının işi için gittiği bir şehirde beş yıl yaşadıktan sonra Nanking’e geldi, Nanking Universitesî’nde İngiliz Edebiyatı okuttu.

Advertisement

1932’de «The Good Earth» (Mübarek Toprak; Türkçe’de: Sarı Esirler) romanı ile Amerika’nın Pulitzer Ödülünü kazandı. 1934’te, yalnız olarak Amerika’ya döndü, kocasından ayrılıp Richard J. Walsh ile evlendi. 1936’da Milli Sanat ve Edebiyat Enstitüsü üyesi oldu. 1938’de Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.

Romanlarının çoğunda Çin’deki hayatı ve Çinliler’i anlatan Pearl Buck’ın yukarıda adı geçenlerden başka diğer önemli eserleri şunlardır: «East Wind – West Wind» (Doğu Rüzgârı-Batı Rüzgârı); «The Mother» (Ana); «The Exile» (Gurbet); «China Sky» (Çin Ufukları); «Dragon Seed» (Canavar Tohumu); «Divided House» (Bölünmüş Ev); «Love and the morning calm»

Pearl Buck, zeka özürlü ve hasta kızına dair «The Child Who Never Grew Up» (Hiç büyümeyen çocuk) adında bir eser yazmıştır. Gayet içli bir üslupla yazılan bu eser, ilk yayınlandığı zaman çok ilgi toplamıştır. Yazarın bunlardan başka birçok hikayeleri vardır. Ayrıca Çin konularının dışında yazdığı romanları önce John Sedges takma adı ile yayınlamıştır ki bunlar daha sonraki yıllarda Pearl Buck adı altında yeniden basılmıştır.

Advertisement

Leave A Reply