Pearl Buck Kimdir? Ödüllü Yazar Pearl Buck Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Nobel ve Pulitzer ödüllerinin sahibi romanlarında genellikle Çin ve ahalisini anlatan ünlü kadın Amerikan romancı Pearl Buck hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Pearl Buck

Amerika’nın en tanınmış kadın yazarlarından biridir. Tam adı Pearl Sydenstricker Buck’tır. Virgina’nın batısında, Hillsboro’da doğdu. 6 Mart 1973’te Vermont Amerika’da hayata gözlerini yummuştur.

Annesi ve babası misyoner olan Pearl Buck, küçük yaşta, onlarla beraber Çin’e gitti. Hayat şartlarının zorluğundan diğer kardeşleri öldü; bir erkek kardeşi de öğrenimini yapmak üzere Amerika’ya döndü.

Pearl Buck

Pearl Buck’ın çocukluğu Yangtse nehri kıyısındaki Çinkiang şehrinde geçti. On yedi yaşına kadar Çinli bir mürebbiye tarafından yetiştirildi. İlk öğrenimini Şanghay’da yatılı bir okulda yaptı. On yedi yaşında, Avrupa’ya, İngiltere’ye, oradan da Amerika’ya giderek Virginia’daki Randolph – Macon Koleji’nde okudu. 1914’te Çin’e dönüşünde annesini hasta buldu, bundan sonraki iki yılı ona bakmakla geçti. 1916’da, genç bir Amerikalı misyoner olan Dr. John Buck’la evlendi. Kuzey Çin’de, kocasının işi için gittiği bir şehirde beş yıl yaşadıktan sonra Nanking’e geldi, Nanking Universitesî’nde İngiliz Edebiyatı okuttu.

1932’de «The Good Earth» (Mübarek Toprak; Türkçe’de: Sarı Esirler) romanı ile Amerika’nın Pulitzer Ödülünü kazandı. 1934’te, yalnız olarak Amerika’ya döndü, kocasından ayrılıp Richard J. Walsh ile evlendi. 1936’da Milli Sanat ve Edebiyat Enstitüsü üyesi oldu. 1938’de Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.

Advertisement

Romanlarının çoğunda Çin’deki hayatı ve Çinliler’i anlatan Pearl Buck’ın yukarıda adı geçenlerden başka diğer önemli eserleri şunlardır: «East Wind – West Wind» (Doğu Rüzgârı-Batı Rüzgârı); «The Mother» (Ana); «The Exile» (Gurbet); «China Sky» (Çin Ufukları); «Dragon Seed» (Canavar Tohumu); «Divided House» (Bölünmüş Ev); «Love and the morning calm»

Pearl Buck, zeka özürlü ve hasta kızına dair «The Child Who Never Grew Up» (Hiç büyümeyen çocuk) adında bir eser yazmıştır. Gayet içli bir üslupla yazılan bu eser, ilk yayınlandığı zaman çok ilgi toplamıştır. Yazarın bunlardan başka birçok hikayeleri vardır. Ayrıca Çin konularının dışında yazdığı romanları önce John Sedges takma adı ile yayınlamıştır ki bunlar daha sonraki yıllarda Pearl Buck adı altında yeniden basılmıştır.

Kaynak 2

Pearl Buck; ABD’li kadın yazardır. (Virginia/Hillsboro 1892-Pennsylvania /Perkasie 1973).

Çocuk yaşta ailesiyle birlikte Çin’e yerleşti, Şanghay’da bir yatılı okulda ve ABD’de okudu, Çin’e geri döndü. 1916’da Amerikalı bir misyoner olan Dr. John Buck ile evlendi, Nanking Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı okuttu. İlk romanı Doğu Rüzgârı, Batı Rüzgârı (East Wind, West Wind) 1929, fazla bir ilgi görmediyse de ikinci romanı Sarı Esirler (The Good Earth) 1931, yazarına 1932 Plutzer Edebiyat Ödülü’nü kazandırdı. Başarısını The Young Revolutionist (Genç Devrimci) 1931 Sons (Oğullar) 1932), The Mother (Ana) 1934 gibi yine Çin insanının yaşamını konu alan romanlar ve daha birçok kısa öyküyle pekiştirdi. 1934’te tek başına ABD’ye döndü. A House Diviaded (Bölünmüş Aile) 1935, The Exile (Sürgün) 1936, Fighting Angel (Savaşan Melek) 1936, The Patroit (Yurtsever) 1937, This Proud Heart (Gurur) 1938, ABD’de kaleme aldığı eserlerdir. 1938 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı, Today and Frover (Bugün ve İnsanlar Yaşadıkça) 1941, Dragon Seed (Canavar Tohumu) 1942, China in Black and-White (Beyaz Üstünde Siyahla Çin) 1946, The Hidden Flower (Saklanan Çiçek) 1952, The Three Daughters of-Madame Liang (Bn. Liang’ın Üç Kızı) 1969, ödül sonrası çalışmalarının bazısıdır. John Sedges takma adını da kullandı. En son eserleri: Rainbow (Gökkuşağı) 1975, Secrets of the Heart (Kalbin Sırları) 1977 romanlarıdır.

En önemli eseri:

Ana, Çin yaşamını yalandan gözlemiş olan yazar, yoksul bir köylü ailesinin bütün sorumluluk yükünü evin kadınının taşıdığını ustaca yansıtır. Eşi bırakıp giden, ev külfetini yürütmek görevi kendisine kalan adsız ana, Çin gelenek ve göreneklerinin sıkıca sürüp gittiği dar çevrede her çeşit işin tek sorumlusu olarak direnip durmaktadır. Kızının hastalığı ve ölümü, oğlunun hüküm giyişi, ömrünün tek günahı olan tek cinsel birleşmenin cezalan gibidir. Yaşlılık döneminde bekleyip durduğu torununu görünce günahlarının bağışlandığına inanarak gönül dirliğine kavuşur.

Advertisement


Leave A Reply