Pediatri Tarihçesi Kısaca

0

Pediatri nedir, neye bakar? Pediatri ne zaman ve nasıl doğmuştur? Pediatri tarihçesi, kısaca tarihi gelişimi hakkında bilgi.

Advertisement

Pediatri Tarihçesi Kısaca

Pediatri, tıpta çocuk gelişimi ve bakımı ile çocuk hastalıklarının tanı ve tedavisini konu alan uzmanlık dalıdır.

Çocuk hastalıklarına ilişkin ilk önemli yapıt 12. yüzyıldan kalma, yazarı bilinmeyen The Children’s Practice’tir (Çocuk Hekimliği). Pediatri 18. yüzyılda Avrupa’da özel bir uzmanlık alanı haline geldi; ilk kez Londra’da, terk edilmiş ve hasta çocuklar için hastaneler kuruldu. Bu kuruluşlar daha sonra pediatride uzmanlık eğitimi veren büyük merkezler haline geldi; pediatri 19. yüzyılın ortalarında tıp fakültelerinde ayrı bir bilim dalı olarak okutulmaya başladı.

Başlangıçta çalışmalar çocuklara özgü bulaşıcı hastalıkların tedavisi alanında yoğunlaşıyordu. 17. yüzyılda İngiltere’de Thomas Sydenham kızamık, kızıl ve öbür çocuk hastalıklarını ilk kez ayrıntılı olarak tanımladı. Bu alandaki klinik çalışmalar 18. ve 19. yüzyıllarda giderek gelişti; Fransa’da 1838-43 arasında Frédéric Rilliet ve Antoine Barthez’nin yayımladığı ilk çağdaş pediatri ders kitapları bu gelişmenin doruk noktasını oluşturdu. Bununla birlikte, çocuk hastalıklarının tedavisi konusunda 19. yüzyılın sonlarına değin fazla bir şey yapılamıyordu. Uzman hekimler, immünologlar ve halk sağlığı konusunda çalışanlara ortak çabasıyla çocuk hastalıkları denetim altına alındıktan sonra pediatrinin odak noktası değişti. 20. yüzyılın başlarında çocukların normal büyüme ve gelişmesinin izlenmesi amacıyla ilk sağlıklı çocuk klinikleri kuruldu. Antibiyotik ve aşıların yaygınlaşmasıyla gelişmiş ülkelerde çocukluğa özgü bulaşıcı hastalıkların büyük bir bölümü yok edildi, bebek ölümleri en düşük düzeye indi. Pediatrinin sınırları, çocuk sağlığının davranışsal ve toplumsal yönlerini de kapsamına alacak biçimde genişledi.

Advertisement


Leave A Reply