Pehlivanköy Nerededir?

0

Pehlivanköy nerededir? Pehlivanköy hangi ilimize bağlıdır? Pehlivanköy ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

PehlivanköyPehlivanköy; Kırklareli İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 8 köyü vardır. İlin güneybatısında; kuzey ve doğudan Babaeski, güneyden Tekirdağ’ın Hayrabolu, batıdan Edirne’nin Uzunköprü ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Ergene Havzası’na giren ilçe toprakları, Ergene Irmağı’nın taşıdığı alüvyonla örtülü, verimli bir ovayla kaplıdır. Deniz düzeyinden 60 m yükseltisindeki ova, kuzeye doğru gidildikçe yükselir (100 m). Ergene Irmağı, doğu-batı doğrultusunda akarak ilçe topraklarından ayrılır. Batıdan gelen Ova Çayı ile kuzeyden gelen Köy Deresi, ilçe merkezinin kuzeydoğusunda birleşerek güneyde Ergene Irmağı’na karışır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C, yağış tutarı 580-600 mm’dir. Orman örtüsü zayıftır. Batıda nemcil türlerden oluşan küçük ağaç toplulukları görülür. Yaygın ağaç türü meşeler, çalılaşmış verimden düşmüş durumdadır. Ormanaltı kurakçıl çalı türlerine de rastlanır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, yulaf, arpa, kurufasulye, şekerpancarı ve ayçiçeği; meyvelerden üzüm, elma, erik, yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Koyun beslenir. Merkezde ayçiçeği işleme tesisleri ve tarım araç-gereç yapım-onarım atölyeleri vardır. Üretilen şekerpancarı, yakındaki Alpullu Şeker Fabrikasında işlenir.

Ergene Vadisi yatağında, Edirne-İstanbul Demiryolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 48 km uzaklıkta ve E-5 Karayolu’na bağlantılıdır.


Leave A Reply