Pemba Adası Nerededir?

0
Advertisement

Doğu Afrika’da Tanzanya’da yer alan ve bir doğa harikası olan Pemba Adası ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Pemba Adası

Pemba Adası, Doğu Afrika’da Tanzanya’da ada. Yüzölçümü 984 kilometrekare, uzunluğu 61 km , genişliği 16 km, merkezi Vete.

Hint Okyanusu’nda, Zengibar Adası’nın 50 km kuzeyinde, kıtadaki Tanga Limanı’nın 32 km kuzeydoğusunda yer alır. Ada toprakları, genelde alçak düzlükler, iç kesimlerde tepelikler ve bataklıklı vadiler, son derece verimli ve kerestesi değerli ormanlarla kaplıdır. Özellikle, kuzey ve doğu kesimlerde, yakın zamana kadar, el değmemiş ormanların bir bölümü, günümüzde büyük karanfil tarlalarına (plantasyon) dönüşmüştür.

Bu özelliğinden dolayı, Araplar tarafından “Zümrüt Ada” olarak adlandırılır. Kıyı şeridi, derin koylarla yanlı olduğundan iç kesimlerde bile iklim, sürekli sıcak, meltem esintilidir. Geçmişte büyük önem taşıyan kauçuk üretimi, günümüzde, yalnızca birkaç plantasyonda yapılmaktadır. Ada halkının temel besin kaynakları pirinç, manyok ve çeşitli tropikal meyveler, karanfilin yanı sıra, öteki dış satım ürünleridir. Batı kıyısında, Veti Koyu’nda bir adacık üzerinde yer alan Veti ile doğu kıyısında Çake Çake (50.000) başlıca yerleşim merkezleri ve limanlardır. Yönetim açısmdan, Zengibar Federal Hükümeti’ne bağlıdır. Ulaşım feribotlarla sağlanır.

Advertisement

Leave A Reply