Pembe Göl Olur Mu? Olmaz Mı? Hem Avustralya’da Hem Senegal’de Var

0

Pembe Göl nasıl meydana gelir? Hem Avustralya’da (Hillier Gölü) hem de Senegal’de (Retba Gölü) bulunan Pembe Göllerin özellikleri hakkında bilgi.

Pembe Göl

Pembe Göl Retba Gölü

Advertisement

Retba Gölü – Senegal

Senegal’in başkenti Dakar’ın kuzeyinde yer alan bir doğa harikası olan Pembe Göl’den aynı zamanda tuz üretilmektedir. Gölde yaşayan bakterilerin güneş ışınlarına maruz kaldıktan sonra kırmızı/pembe pigment üretmesi sebebi ile pembe olan Retba Gölü dünya mirasları listesine dahil edilmiş durumda.

Pembe Göl Retba Gölü

Hillier Gölü (Avustralya)

Pembe Göl Retba Gölü

İnsanların ağır hasar verdiği bir adayı, pastel pembesi görüntüsü ile gizemli bir göl süslüyor. Yukarıdan bakıldığında, uzaklarda parıldayan Hillien Gölü’nü soluk pembe yüzeyi, dikdörtgen bir pasta üzerindeki şekerli krema gibi görünüyor. Göl, Middle Adası’nın gür ormanlarla kaplı kıyılarına gerçekten de beklenmedik bir renk katıyor; Middle Adası ise, Batı Avustralya’nın güney sahilleri boyunca uzanan Recherche Takımadalarını oluşturan yüzden fazla küçük adadan biri.

Advertisement

Pembe Göl Retba Gölü

Hillier Gölü, Avustralya ‘daki diğer ‘pembe’ göller arasında gizemini koruyan tek göl; çünkü neden pembe olduğu şu ana kadar öğrenilememiş.

Pembe Göl Retba Gölü

Bu tuzlu ve sığ göl, yaklaşık 600 m genişliğinde ve fırtınalarla çalkalanan bu denizlerden çok Hansel ve Gretel’in masal dünyasına aitmiş gibi duruyor. Okaliptüs ve cajeput (Mersin ağacı ailesinden Avustralya’ya özgü bir ağaç) ağaçlarından oluşan yemyeşil bir ormanla kuşatılmış olan gölün çevresi beyaz tuz kümeleriyle çevrili. Okyanusun derin mavi sularından dar bir kumul şeridiyle ayrılıyor.

Pembe Göl Retba Gölü

Advertisement

Gölün pembe rengi, tuzlu sularında Dunaliella salina türü bir suyosunu bulmayı uman bir grup bilimci tarafından 1950’li yıllarda incelenmiş. Bu yosun çok tuzlu sularda kırmızı pigment üretiyor ve anakaradaki Esperance Gölü gibi Avustralya’nın diğer pembe göllerine renk katıyor. Buna karşılık Hillier Gölü’nden alınan su örneklerinde herhangi bir suyosunu izine rastlanmamış, böylece gölün rengi de bir giz olarak kalmış.

Pembe Göl Retba Gölü

Middle Adası’ndaki bu ‘pembe’ göle ait ilk kayıt 1802 yıllarına kadar gidiyor; İngiliz gemici ve hidrograf Matthew Flinders Sidney’e doğru giderken bu adaya uğramış. Flinder’ın ziyaretinden sonra adaya ticari amaçlarla kısa süreliğine gidenler olmuş. 1820 ile 1840’lı yıllar arasında fok ve balina avcılara adaya yerleşmiş. Ayrıca 20. yüzyılın başından itibaren gölden tuz çıkarılmış. Ancak tuz üretimi sadece on yıl sürebilmiş ve o tarihten bu yana ada ve pembe gölüne pek uğrayan olmamış.

Pembe Göl Retba Gölü

Pembe Göl Retba Gölü

Advertisement

Pembe Göl Retba Gölü


Leave A Reply