Pembe Tetra Balığı Özellikleri ve Bakımı

0
Advertisement

Pembe Tetra (Hypessobrycon Rosaceus) nasıl bir balıktır? Pembe Tetra balığı yaşam koşulları, beslenmesi, bakımı ve özellikleri hakkında bilgi.

PEMBE TETRA (HYPESSOBRYCON ROSACEUS)

Amatörler arasında «Gül Balığı» adıyla tanınan ve pek beğenilen bir balıktır. Anavatanı Aşağı Amozan Havzası ve İngiliz Güyanıdır. Akvaryumlarımızın bu sevimli yaratığı savaş renklerine bürünmüş bir kızılderiliyi andırmasına rağmen son derece sakin yaradılışta ve barışçıl bir balıktır. Büyüklüğü ancak beş santime kadar ulaşabilir. O da gerekli şartlan bulduğunda. Bütün gövdeye tatlı bir pembe renk hakimdir. Operküller hizasından başlayarak kuyruğa kadar uzanan koyu renk bir bant gövdeyi ikiye böler. Kuyruk ve anal yüzgeçleri tatlı kırmızıdır. Erkekte sırt yüzgeci bir yeniçeri palasını andırır görünüşüyle balığa ihtişam kazandırır. Yele şeklindeki bu yüzgeç erkekte dip kısımları kırmızımtrak üst tarafı kuzgun! siyahtır. Dişinin sırt yüzgeci oldukça küçük olduğu gibi uç kısmı da kırmızıdır. Bu özellik ayni zamanda dişi ile erkeği ayırıcı bir önem taşır. Hypessobrycon Rosaceus renk özelliklerini pH’ı 6,5 olan bir suda tam olarak gösterebilir.

23 ilâ 28°C ısı aralığında rahatça yaşayabilir. Ancak sabit bir ısı ister. Daha çok kuru yemlerle beslenilmelidir. Arada bir canlı yem vermek de balığın gelişmesi için yararlı olacaktır.

Üremesi zor olmamakla birlikte oldukça özen ister Bu iş için kullanacağınız akvaryumun boyutları 75x35x35 cm. olmalıdır. Böyle bir akvaryumda alınacak sonuç rastgele yavru alma çabasından çok daha iyi bir sonuç verecektir. Yumurtaların ziyan olmasını istemiyorsanız en az yedi buçuk santim derinliğinde suda serbest yüzen su üstü bitkilerinden kullanmalısınız. Çünkü bu balıklar yumurtalarını sabit bitkilere değil bu tip bitkilerin arasına bırakmayı tercih ederler. Bu özelliğin dışında üretimi Hyphessobrycon Flammeus’da olduğuncadır.

Advertisement

Leave A Reply