Pençeli Kurbağa Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Yapısı Davranışları Üremesi

0

Pençeli kurbağa nedir, nasıl bir hayvandır? Pençeli kurbağanın özellikleri, davranışları, üremesi ve davranışları hakkında bilgi.

pençeli kurbağa

Kaynak: commons.wikimedia.org

Pençeli Kurbağa Hakkında Kısaca Bilgi

Pençeli kurbağa, Pipidae familyasının Xenopus cinsini oluşturan, Afrika’ya özgü kurbağaların ortak adıdır. Arka ayaklarında, içten üçüncü parmağın ucunda siyah renkli birer tırnak bulunur. Güney Afrika’da yaşayan yaklaşık 13 cm uzunluğundaki Xenopus laevis, sivrisinek yumurtalarını ve larvalarını yiyerek bu hayvanların üremesini önemli ölçüde sınırlar.

Advertisement

Xenopus laevis türünün döllenmemiş dişisi bir gebelik testinde başarıyla kullanılan ilk kurbağadır. Gebe bir kadından alman idrar şırıngayla bu kurbağanın derisi altına verilince hayvanın yumurtladığı görülmüştür. Daha sonra benzer deneyler başka dişi kurbağalarda da olumlu sonuç vermiş, Ranidae gibi yaygın kurbağa gruplarının erkeklerinde aynı yolla sperma üretiminin başladığı ortaya çıkmıştır.

Tüm Xenopus türleri düzleştirilmiş, biraz yumurta şeklinde ve aerodinamik gövdelere ve çok kaygan bir cilde (koruyucu mukus kaplaması nedeniyle) sahiptir. Kurbağanın derisi pürüzsüzdür, ancak yanal çizgi duyu organı dikiş benzeri bir görünüme sahiptir. Kurbağaların hepsi mükemmel yüzücülerdir ve güçlü, tamamen perdeli ayak parmaklarına sahiptirler, ancak parmaklarında ağ yoktur. Her ayaktaki üç ayak parmağında göze çarpan siyah pençeler var.

Davranış

Xenopus türleri tamamen suda yaşarlar, ancak kuraklık veya şiddetli yağmur sırasında karada yakındaki su kütlelerine göç ettikleri gözlemlenmiştir. Genellikle göllerde, nehirlerde, bataklıklarda, akarsulardaki çukurlarda ve insan yapımı rezervuarlarda bulunurlar.

Yetişkin kurbağalar genellikle hem yırtıcı hem de çöpçüdür ve dilleri kullanılamaz olduğundan kurbağalar beslenme sürecine yardımcı olmak için küçük ön uzuvlarını kullanırlar. Ses keseleri de bulunmadığından, su altında klik (kısa ses darbeleri) yaparlar (yine Pipa pipa’ya benzer). Erkekler, öncelikle bir erkeğin reklam çağrısı yapma hakkına sahip olduğu bir sosyal egemenlik hiyerarşisi kurarlar. Birçok türün dişileri bir serbest bırakma çağrısı yapar ve Xenopus laevis dişileri, cinsel olarak alıcı olduklarında ve yakında yumurta bıraktıklarında ek bir çağrı yapar. Xenopus türleri, alacakaranlık saatlerinde de aktiftir.

Advertisement

Üreme mevsimi boyunca, erkekler dişiyi kavramaya yardımcı olmak için parmaklarında sırt benzeri düğün pedleri (siyah renkli) geliştirir. Kurbağaların çiftleşme sırasında erkek dişiyi belinin çevresinde kavrar.

Genetik çalışmalar

Xenopus laevis, gelişimsel biyoloji çalışmaları için en sık kullanılan tür olsa da, genetik çalışmalar, özellikle ileri genetik çalışmalar, psödotetraploid genomu nedeniyle karmaşık hale gelebilir. Xenopus tropicalis, diploid bir genoma sahip olan genetik çalışmalar için daha basit bir model sağlar.


Leave A Reply