Penguen Hakkında Genel Bilgiler

0
Advertisement

Kutup bölgesinde geniş bir alanda yaşam alanı bulmuş olan en sevimli hayvanlardan Penguen ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Penguen nasıl yaşar ne gibi özellikleri vardır?

penguen

Güney Kutup bölgelerinde yaşayan, sırtı siyah, göğsü beyaz bir kuştur. Uzaktan bakılınca, frak giymiş kısa boylu, tıknaz erkekleri andırırlar. Penguenler, genel olarak, Güney Kutbu’nun küçük hayalardan meydana gelmiş adacıklarında yaşarlar. Daha kuzeye doğru çıkıldıkça, Yeni Zelanda’da, Brezilya’ da, Ümit Burnu’nda pek az rastlanır.

Penguenler kuşların perde ayaklılar takımındandır. Karaya çıkınca arka ayaklarının üzerinde yürürler. Birer kola benzeyen iki kısa kanadı vardır. Dik durdukları zaman, ayakları vücutlarının gerisine doğru olduğu için, penguenler çok zorlukla, ağır ağır koşarlar. Uçma kabiliyetlerini yıllarca önce kaybetmiş olan bu kuşlar suya girince mükemmel yüzerler. En rahat ettikleri yer, karadan çok denizdir. Suyun altından giden balıkları yakalayabilmek için denize dalarlar. Suyun içinde, soluk almadan 45 saniye, hatta bazen daha da fazla kalabilirler. Yüzerken kanatlarını kullanırlar.

PENGUEN YUVALARI

Penguenler, hayatlarının çoğu suda geçtiği halde yavrulamak, yavrularını yetiştirmek için muhakkak karaya çıkarlar. Yuvalarını küçük dallardan, taşlardan, ottan yaparlar. Bunlar bir’düzlükte bulunduğu gibi oyuklarda da yerleşmiş olabilir. Penguenler iyi yürüyemedikleri halde sarp kayalara, buz tepeciklerine tırmanmakta pek marifetlidirler. Yuvalarını böyle dik tepelerde yaptıkları olur. Penguenler genel olarak bir senede bir tane yumurta yumurtlarlar; iki, üç yumurtk veren cinsleri de vardır. Penguen yumurtaları yeşile çalan beyaz renktedir. Erkek penguenler çoğu kere dişilerine, yumurtaların kuluçka zamanında, yavruların yetiştirilmesinde yardım ederler. Yavru penguenler yeni yumurtadan çıktıkları zaman kendi kendilerini besliyecek durumda olmazlar. Bunun için ya dişi, ya da erkek penguen onların yiyeceklerini kendileri ayıklar, çiğner, sonra da yavrularına yedirirler. Bu hayvanların başlıca besin maddesi balıktır.

PENGUENİ NİÇİN AVLARLAR?

Penguenlerin, Antarktika bölgesinin soğuğuna karşı dayanıklı olmalarını, vücutlarını kaplayan tüylerin salgıladığı bir yağ sağlar. Ayrıca, derilerinin altında da kalın bir yağ tabakası vardır. Penguenlerin sırtlarında özellikle kanatlarındaki tüyler çok sert, diken gibidir; buna karşılık, göğüslerindeki beyaz tüyler ipek gibi yumuşak, parlaktır. Hattâ bunlardan kürk yakalar yapmakta bile yararlanılır. Bundan başka penguenlerin tüylerinin salgıladığı yağdan da faydalanmak için bu hayvanları avlayan avcılar vardır. Penguenleri özel olarak beslemek kolay değildir, çünkü her iklimde yaşayamazlar. Güney Kutbu’nda bulundukları halde, Kuzey Kutbu’nda penguen yoktur.

Advertisement

Leave A Reply