Penguenler Hakkında Bilgi

4
Advertisement

Penguenler nasıl hayvanlardır? Penguenlerin yaşam koşulları, beslenmesi, üremesi, özellikleri hakkında bilgi.

penguen

Penguen; Spheniscidae familyasına giren, birçok türden iri uçamayan kuşlardır. Penguenler bacak kemiklerinin yerleşimi açısından tüm öteki kuşlardan ayrılırlar. Ayaklarında üçü perdeli olmak üzere 4 parmak vardır. Küçük kanatları, tüysüz ve düz, yüzmeye elverişlidir. Kuyruğu kısadır ve kuş dinlenirken vücut ağırlığının bir bölümünü taşır. Vücudu, tüy yataklarıyla kaplıdır, geriye kalan öteki kuşlardan farklı olarak katı kemiklerden oluşur. Kafası oldukça küçüktür. Gagası iyi gelişmiş, keskin ve güçlüdür.

Penguenler

Penguenler

Dili boğaz yönüne bakan boynuzsu diken lamellerle kaplıdır. Güçlü ve hızlı bir yüzücüdür. Yalnızca güney yarımkürede yaşar. Antartika, Güney Avustralya, Güney Afrika, Güney Amerika ve Yeni Zelanda yaşam alanlarını oluşturur. Temel besinleri balıktır, ancak yumuşakçalar ve kabukluları da yer. Çiftleşme mevsimi olan eylül-ekim aylarında türlerin çoğu onbinlere varan sürüler halinde kıyılara göç ederler. Kar ya da toprağa küçük bir oyuk açarak içine bir ya da iki yumurta yumurtlar. Kuluçka süresi en büyük türde yaklaşık 8 haftadır. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra yardıma gereksinme duyarlar ve üstleri oldukça uzun bir süre tüylerle kaplı kalır. Bazı türlerde yavrulara ortaklaşa bakılır. Penguenler 17 türü içeren 6 takıma ayrılırlar. Başlıca türler; İmparator pengueni, kral pengueni, küçük mavi penguen, gözlüklü penguen.

Kutuplar ve İmparator Penguenleri

Kutuplar ve İmparator Penguenleri

Penguengiller, (Lat. Spheniscidae). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Penguenler takımının bir familyasıdır. Kanatlan yüzgece benzeyen ve uçamayan su kuşlarını kapsar.

İyi bilinen türleri: Altın penguen, gözlüklü penguen, küçük penguen.

Advertisement

Penguenler, (Lat. Sphenisciformes: İmpennes). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Karinalılar bölümünün bir takımıdır. Kanatları yüzgeç biçimindedir ve pul biçiminde küçük tüylerle örtülüdür. Bu nedenle uçamazlar. Gagaları oldukça uzun ve düzdür, birçok parçadan yapılmış bir kılıfı vardır. Kısa olan yüzme ayaklarında körelmiş ve öne dönük, bir arka parmak vardır. Ayakları vücudunun çok gerisinde olduğundan dik durabilir. Kuluçka döneminde uzun sıralar halinde dizilirler. Kara ya da toprağa açtıkları birer çukura yalnızca bir yumurta bırakırlar. Erkek ve dişi birlikte kuluçkaya yatarlar. Suya iyi dalan kuşlardır.


4 yorum

Leave A Reply