Pense Nedir?

0

Pense nedir? Pense ne demek? Pense ne anlama gelir? Hemen hemen her evde bulunan pense ile ilgili olarak genel bilgiler.

Pense
Pense, küçük malzemeleri tutmakta, sıkmakta, telleri bükmekte ya da kesmekte kullanılan el aleti. Kayıcı kavramalı penselerin çenesi tırtıllıdır ve ağızlardan birindeki mil boşluğu, ağız açıklığının farklı boyutlardaki malzemeleri kavrayabilecek biçimde ayarlanmasını sağlar. Bazı penselerde yumuşak tel, kablo ve çivileri kesebilecek bir ağız bölümü vardır. Yalnızca keskin çenelerden oluşan pense türüne ise kerpeten denir.

Advertisement

Tel ya da ince metallerin bükülmesinde yuvarlak uçlu ve konik çeneli penseler kullanılır. Çapraz kesim penseleri ise daha büyük kesme aletleriyle ulaşılamayan yerlerde bulunan küçük pim ya da tellerin kesilmesi işleminde kullanılır. Kesici ağızları çapraz olarak 15 derece kaymış olduğundan, bu penselerle yüzeye gömülü malzemeler kesilebilir. Kargaburnu olarak adlandırılan eğik çeneli penselerle de, normal penselerle girilemeyen yerlerdeki cisimler kavranabilir.


Leave A Reply