Perçin Ne Demek?

0

Perçin Ne Demek? Perçin nedir? Metal malzemelerin kalıcı olarak birleştirilmesinde kullanılan bir yöntem olan perçin ile ilgili temel bilgiler.

Perçin, metal malzemelerin kalıcı biçimde birleştirilmesinde kullanılan başlı pim ya da cıvata. Özellikle 1950’lerden sonra çelik yapıların birleştirilmesinde yaygın olarak kullanılmıştır. Perçinlemede pimin dışardaki ucu dövülerek ezilir ve “kapama başı” haline getirilir. Bakır, pirinç, alüminyum, demir ya da çelikten yapılmış küçük perçinler soğuk halde uygulanabilir, ama daha büyük demir ve çelik perçinlerin çabuk ve kolay sıkışabilmesi için ısıtılması gerekir.

Perçin
Makineli perçinlemede pres ya da dönel perçinleme makinesinden yararlanılır. Presli perçinlemede, dövme kafası tek bir darbeyle perçini deliğe sıkıştırarak başını ezer; dönel perçinleme makinesinde ise sert çelikten yapılmış merdaneler pim kuyruğunu hızla burarak perçini yerine oturtur ve başı ezer. İnşaatlarda kullanılan perçinleme makineleri taşınabilir pnömatik çekiçler ve sabit ya da taşınabilir hidrolik perçin presleridir.

Perçinler baş ve kuyruk biçimlerine bağlı olarak çeşitli tiplerde olabilir. Bunların başlıcaları şunlardır: Levhaya açılmış konik yuvaya gömülen gömme başlı perçin; yuvarlak başlı perçin; başının kenarları eğimli ve tepesi düz olan havşa başlı perçin; başının eğimli kenarları tepede sivri bir uç halinde birleşen konik başlı perçin; ince düz başlı perçin. Kayışların bağlanmasında kullanılan çatallı perçinler ince başlıdır, ama bunların kuyruk bölümü birbirinden ayrılarak alta doğru kıvrılabilen iki koldan oluşur. Kazanların ya da başka sac levhaların bağlanmasında artık daha çok gaz ya da elektrik kaynağı kullanılmaktadır. İnşaatlardaki kiriş ya da kolon gibi yapı elemanlarının bağlanmasında da perçinin yerini elektrik kaynağı almıştır.

Uçak kanatlarının alüminyum kaplanması işleminde olduğu gibi, perçin ucunun bağlantı yerine kolayca giremeyeceği durumlarda içinde çok az miktarda patlayıcı bulunan patlamalı perçinler kullanılır.


Leave A Reply