Perge Antik Kenti Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Perge antik kenti hakkında genel ve tarihi bilgilerin yer aldığı sayfamız. Perge antik kenti nerededir?

Perge - Antalya

Perge – Antalya (Kaynak : pixabay.com)

Perge Antik Kenti Hakkında Bilgi

Perge, Güney Anadolu’da Pamfilya bölgesinde antik kent. Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu bucak merkezinin kuzeyindedir. İlk kez 1946’da Arif Müfıd Mansel, 1975-87 arasında da Jale İnan tarafından kazılmıştır.

Kazılarda bulunan yazıtlarda kentin kurucuları olarak Mopsos ve Khalkas’ın adları geçer. M.Ö. 1200’lerden sonra Akhaların ve daha sonra Yunanistan ve Batı Anadolu’dan başka halkların yerleştiği sanılan kent Antik Çağda Pamfilya’ nın kültür merkeziydi. Perge’de Artemis’e tapınılırdı. Adı ilk kez İÖ 4. yüzyılda geçen ve kentin yakınında bulunan Kestros (Aksu) o dönemde gemilerle ulaşıma elverişliydi. İÖ 333’te Büyük İskender’in fethettiği Perge İÖ 3. yüzyılda Selevkos Krallığı’nın, İÖ 2. yüzyılda da Pergamon Krallığı’nın egemenliğine girdi. Aziz Paulus ile Barna-bas Hıristiyanlığı yaymak üzere Anadolu’daki ilk gezilerine Perge’de başladılar (Resullerin işleri 13:13). IS 1. yüzyılda Roma egemenliğine giren kent büyük bir gelişme gösterdi.

Günümüzde kalıntıları görülen yapıların çoğu Roma döneminden kalmadır. Uzun süre Pamfilya’nın en büyük kenti olan Perge’nin önemi Bizans döneminde azaldı. Kentin limanı konumundaki Attaleia (Antalya) 1084’te metropol olunca, Perge ikinci plana düştü. 1207’de Selçuklular, 1391’de de Osmanlılar Perge’yi topraklarına kattılar.

Perge’deki en önemli kalıntılar arasında bir tiyatro, bir stadion, iki bazilika ve agora sayılabilir. Kenti çevreleyen surların büyük bölümü Helenistik dönemden kalmadır.

Advertisement

Leave A Reply