Pergel Nedir ve Ne İşe Yarar?

0

Pergel nedir? Pergel ne işe yarar? pergeller ile ilgili olarak genel bilgiler ve pergellerin özelliklerini anlatan yazımız.

pergelDaire çizmek için kullanılan araçtır. Genel olarak, pergellerin iki kolu vardır. Bu iki kol, açılıp kapanacak şekilde, bir uçlarından birbirlerine bağlanmıştır. Kollardan birinin serbest kalan ucunda kalem bağlanacak bir yer bulunur. Diğer kolun ucu ise sivriltilmiştir. Sivri uç çemberin çizileceği düzlemde bir noktaya batırıldıktan sonra, kalemli uç, düzlem üzerinde kalmak üzere, sivri uç çevresinde döndürülür. Böylece, daire çizilmiş olur. Sivri ucun batırıldığı nokta dairenin merkezidir. İki kolun açıklığını değiştirerek değişik çaplı daireler çizilebilir.

Advertisement

Aynı esasa bağlı kalarak çok çeşitli pergeller yapılmıştır. Kağıt üzerine daire çizmek için kullanılan pergellerin ucuna ya kurşun kalem, ya da mürekkepli bir uç takılır. Teknik resimde çini mürekkebi kullanıldığı için, pergellerin ucuna çini mürekkebiyle çizmeye yarayan, «tirlin» adı verilen bir parça takılır.

Büyük daireler çizmek için daha değişik pergeller vardır. Bunların ucuna da yerine göre ya tebeşir, ya da başka çizici şeyler takılır.


Leave A Reply