Periyodik Cetvelin Tarihçesi

13
Advertisement

Periyodik cetveli (sistemi) kim bulmuştur? Periyodik cetvelin, bulunuşu, gelişmesi, katkıda bulunan bilim adamları, tarihçesi hakkında bilgi.

periyodik-cetvel

Periyodik Cetvelin Tarihçesi;

Periyodik sistemle ilgili ilk çalışmalar Alman bilim adamı Döbereiner tarafından yapıldı. Döbereiner bazı elementlerin üçlü gruplar halinde düzenlenebileceğini ve bu üçlü gruptaki elementlerin kimyasal özelliklerinin benzer olduğunu fark etti. Bunlara üçlü adını verdi.

Daha sonra 1850 li yıllarda Newlands isimli kimyacı elementleri sekizli gruplar halinde dizdi ve bunlara oktav adını verdi.

Dmitri Mendeleev

Dmitri Mendeleev

Günümüzde kullanılmakta olan periyodik tablonun temelleri ise 1800 lü yılların sonunda Rus kimyacı Dimitri Mendeleyev tarafından atılmıştır. Mendeleyev o zamana kadar bilinen tüm elementlerin özelliklerini ayrı ayrı kartlara yazdı.

Advertisement

Daha sonra bu kartlardaki elementleri kütle numaraları soldan sağa doğru artacak şekilde sıralamaya başladı. Bu işlemi yaparken daha önce yerleştirdiği bir elemente benzer kimyasal özelliklere sahip ikinci bir elemente geldiğinde bunu birincinin altına yerleştirdi. Böylece aynı sütunda olan yani birbiri altında olan elementlerin benzer özellikte olmasını sağladı.

Mendeleyev her sekiz veya onsekiz elementte bir özelliklerin tekrarlandığını buldu. Bu tekrarlarda bir atlama olduğunda büyük olasılıkla keşfedilmemiş bir element olduğunu düşünerek yerini boş bırakmıştır. Hatta tekrarlayan özelliklerden faydalanarak boş bıraktığı yere gelecek elementin özelliklerini bile tahmin etmiştir.

periyodik tablo

Mendeleyev periyodik cetveli hazırlarken elementleri kütle numaralarına göre dizmiştir. Halbuki elementlerin kimyasal özelliklerini belirleyen asıl unsur atom numaralarıdır. Bunu farkeden İngiliz bilim adamı Henry Moseley, Mendeleyev‘in hazırlamış olduğu periyodik tabloyu atom numaralarına göre düzenleyip günümüzde kullandığımız periyodik tabloyu elde etti.

Advertisement

13 yorum

Leave A Reply