Perşembe Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Perşembe Yaylası nerededir? Ordu, Aybastı Perşembe Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

PERŞEMBE YAYLASI

Ordu ilinin kıyı kesimine en uzak ilçesi olan Aybas-tı, şehir merkezine 120 kilometre uzaklıkta. Orta Karadeniz Bölgesinde Canik Dağlarının kuzey yamaçlarına kurulmuş olan yerleşim, denizden 664 metre irtifada konuşlanır.

Aybastı ilçesinin turizm potansiyelini Perşembe Yaylası ve Toygar – Kabak-tepe turizm merkezleri oluşturmaktadır. Özelikle ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Perşembe Yaylası, Aybastı ismini ulusal turizm portföyüne yazdıran önemli bir turizm değeridir. Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesiyle 1876 Trabzon Salnamesi-, Perşembe Yaylası ve panayırından söz etmektedir. Erdağı ile Karga tepeleri arasındaki geniş bir çayırlığa kurulan Perşembe Yaylası, denizden yaklaşık 1500 metre rakımda yer almaktadır. Kışın yoğun kar altında kalan bölge, ilkbaharla birlikte canlanır.

Yaylanın ortasına konumlanan masmavi gölet ve bu göletten çıkan akarsuyun oluşturduğu menderesler; eski dokusu bozulan ve beton binalar yükselen bölgeye estetik bir görünüm katmaktadır. Bu oksijen deposu alanda akan dere, yemyeşil çayırlığın ortasından yılankavi ‘S’ 1er çizerek süzülürken menderesler yaratır. Özellikle Karga Tepesi’nden tüm menderes alanını fotoğraflayabilirsiniz. Söz konusu akarsu, menderesler çizdikten sonra derin bir vadiye girerek, Tokat’ın Niksar ilçesine doğru yol alır. Giderek daralan akarsu yatağında küçük çağlayanların yanı sıra Çisenti Şelalesi oluşur. Kayalık bir alandan düşen Çisenti, 20 metre genişliğinde ve 25 metre uzunluğundadır. Şelalenin, Perşembe Yaylasına olan uzaklığı yaklaşık 3 kilometrelik toprak yoldur.

1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile turizm merkezi ilan edilen yaylada, her yıl temmuz ayında festival düzenlenmektedir. Çevre il ve ilçelerden gelenlerle binlerce kişi değişik kategorilerde yarışmalar, folklor gösterileri, konserler, güreş müsabakaları, at yarışları gibi etkinliklerde buluşuyorlar. Yaylada; bakkal, manav, kasap, kır kahvesi, et lokantası ve PTT hizmetleri bulunmaktadır.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply