Persius Kimdir?

0
Advertisement

Persius Kimdir? Romalı stoacı bir şair olan Persius’un hayatı ve eserleri ile ilgili olarak kısaca bilgi veren sayfamız.

Persius, tam adı aulus persius flaccus (d. İS 34, Volaterrae – ö. 62, Campania, İtalya), Romalı stoacı şair. Yergileri Iuvenalis’in yapıtlarında görülen yabanıl öfkeyi taşımamakla birlikte, bütün öbür klasik Latin yergilerinden daha derin bir ahlaki boyut içerir.

Persius

Stoacı filozof Lucius Annaeus Cornutus’un öğrencisi ve dostu, şair Lucanus’un okul arkadaşıydı. Yergi yazmaya, Lucilius’un 10. kitabını okuduktan sonra başladı. Genç yaşta öldüğünde yergi kitabı henüz tamamlanmamıştı. Dostları Cornutus ve Caesius Bassus tarafından yayıma hazırlanan kitap kısa sürede büyük ün kazandı. Persius, bu kitapta toplanan toplam 650 dizelik altı yergisini altılı ölçüyle yazmıştı. Esin geldiği için değil, geçimini sağlamak amacıyla şiir yazdığını açıkladığı ironik öndeyişte ise (Persius aslında çok zengindi) aksak iambos ya da kholiambos ölçüsünü kullanmıştı.

İlk yergi dönemin edebi zevkini eleştirir ve ulusal ahlak değerlerinin yozlaşmasını yansıtır. Öbür kitaplar ise, tanrılardan nelerin istenmesinin doğru olduğu, toplum yaşamında rol oynayan kişilerin kendilerini bilmeleri gereği, stoacı özgürlük öğretisi gibi, daha önce Seneca’nın ele aldığı konular üzerine felsefi tartışmalardır.

Advertisement

Leave A Reply