Perugia Nerededir?

0

Perugia nerededir? Çikolatası ile ünlü İtalyan şehri Perugia ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Perugia Nerededir?

Perugia, Latince perusia. İtalya’nın orta kesiminde. Umbria yönetim bölgesi ve Perugia iliyle bir başpiskoposluğun merkezi kent. Umbria Vadisiyle Tiber (Tevere) Vadisinin orta kesimine ve Trasimeno Gölüne egemen olan düzensiz tepeler kümesinin üzerinde yer alır.
Perugia
Umberlerce kurulan Perugia, sonradan Etrüsk Konfederasyonu’na bağlı 12 müstahkem mevkiden biri oldu. İÖ 310’dan sonra Roma nın eline geçti. İS 592’de bir Lombardiya Düklüğü’ne dönüştü. Oddi ve Baglioni ailelerinin iktidar çatışmasına sahne olduktan sonra, 1540’ta papalığın yönetimine girdi.

Advertisement

Perugia, 15. yüzyılda etkinliğinin doruğuna ulaşan Umbria resim okulunun merkeziydi. 1859’da İtalyan Risorgimento (Yeniden Yükseliş) hareketinde önemli rol oynayan kent, ertesi yıl birleşik İtalya’nın parçası oldu.

Kentte, aralarında üç kapılı sur kalıntıları ve 13. yüzyılda inşa edilmiş, duvarlarla çevrili, iyi korunmuş bir ortaçağ kentinin merkezi de olmak üzere önemli Etrüsk kalıntıları vardır. Dış kesimlerinde İÖ 2. yüzyıldan kalma San Manno ve Volumnii’ye ait Etrüsk yeraltı mezar odaları (hypogeum) yer alır. Merkezindeki Ouattro Novembre (4 Kasım) Meydanı’nda, Umbria’nın önemli resim ve heykel koleksiyonunun sergilendiği Ulusal Galeri’yi barındıran Palazzo Comunale (Halk Sarayı) (1293-97, genişletilmesi 1443), S. Lorenzo Katedrali (1345-1430) ve Fra Bevignate tarafından yapılan Maggiore Çeşmesi (1278) bulunur. Öbür önemli tarihsel yapılar arasında Pietro Pe-rugino’yla öğrencilerinin inşa ettiği Cambio İlahiyat Okulu (1452-57) ve birçok ünlü kilise sayılabilir. Eski manastır Perugia Üniversitesi’nin, Gallenga Sarayı ise yabancıların okuduğu İtalyan üniversitesinin merkez binalarıdır.

Perugia çikolatasıyla ünlü bir ticaret merkezidir. Gıda, makine ve ilaç üretimiyle dokumacılık başlıca sanayi dallarıdır.

Advertisement


Leave A Reply