Peruk Nedir? Peruk Hakkında Kısaca Bilgi

0

Peruk nedir? Peruk ile ilgili özellikle tarihi bilgilerin yer aldığı peruk hakkında kısaca bilgi veren sayfamız.

Peruk Nedir? Peruk Hakkında Kısaca Bilgi

Peruk, gerçek ya da yapay saçtan yapılmış takma saç. Tiyatro kostümünün bir parçası olarak, süslenme amacıyla, görev ya da statü simgesi olarak takılabilir. Kökeni Antik Çağa dayanan peruğun Asur, Fenike, Yunanistan ve Roma’da kullanıldığı bilinmektedir; saçlarını tıraş eden Eski Mısırlılar da güneşten korunmak amacıyla peruk takmıştır.
peruk
Peruk 16. yüzyılda Avrupa’da kadınlar arasında yaygınlaştı. Erkekler ise 17. yüzyılda, Fransa kralı XIII. Louis’nin öncülüğüyle peruk takmaya başladılar. Yüzyıl ortalarında Fransa’da peruk yapımcılığı oldukça gelişmiş, hatta bir perukçular loncası kurulmuştu. Sonraki yüzyılda kadınlar arasında kullanımı giderek azalırken, peruk erkekler arasında sınıf, statü ya da görev belirten bir simge durumuna geldi. Belli meslekler için resmi giysinin bir parçası olarak özel peruklar benimsendi. Bu uygulama, Uluslar Topluluğu’na bağlı ülkelerin yargı görevlileri arasında bugün de sürmektedir.

Advertisement

18. yüzyılda, peruğun başlangıç çizgisini örterek doğal bir görünüm elde etmek amacıyla perçemler arkaya doğru taranmaya başladı. Zamanla alnın üstüne takılan kabarık yapay saç tomarları yapıldı. Giderek yüksekliği artan bu yarım peruklar 1770’lerde en abartılı biçimini aldı; öndeki saçlar tel çerçeveler ya da keçe bigudilere sarılmaya başladı. Bu tür peruklar Fransız Devrimi’ne değin tüm Batı’da kullanıldı.

18. yüzyıldan sonra kadınların da takmaya başladığı peruk artık doğal bir görünüm almıştı. 20. yüzyılda, özellikle ucuz yapay saçların geliştirilmesinden sonra kadınlar arasında yayılan peruk modası 1970’lerden sonra ortadan kalktı. Doğu’da ise geleneksel Çin ve Japon tiyatrosu dışında peruk çok az kullanıldı.


Leave A Reply