Pervane Nedir?

0

Pervane nedir? Pervane ile ilgili genel tanımlamaların ve özelliklerinin yer aldığı pervane hakkında bilgi veren yazımız.

pervane

Advertisement

Dönerek, akışkanları (hava, su gibi cisimleri) harekete getiren bir araçtır. Genel olarak, ya iki, ya da dört kenarlıdır. Hızla döndürülünce, içinde bulunduğu akışkan ortamı harekete getirir. Bu ortam da ya hava, ya da sudur. En basit pervane örneği vantilâtördür. Vantilatörün dönen pervanesi odanın havasını harekete geçirir, sıcak havayı uzaklaştırır.

Dönen pervanenin harekete geçirdiği akışkan, bir kuvvet doğurur. Yerine göre bu kuvvetten çeşitli şekillerde yararlanılır. Suda dönen pervanenin doğurduğu kuvvet gemileri ileri götürmekte işe yarar. Havada dönen pervane ise uçakların hem havada tutunmalarını, hem de ileri gitmelerini sağlar.

Pervanelerin kullanıldıkları yere göre hesaplanmaları büyük önem taşır. Bir uçağın en önemli, en güç hesaplanan parçası pervanesiyle bunu döndüren motorudur. Gemilerin önceden hesaplanan hıza erişebilmeleri de pervane hesaplarının doğruluğuna, duyarlığına bağlıdır. Bugün birçok usullerle pervane hesapları yapılmaktaysa da, pervane hesabında yüzde yüz doğru sonuç veren formüller şimdilik bulunamamıştır. Onun için, pervane hesabı yapıldıktan sonra, geminin uçağın maketi yapılır, pervanesi takılır, deneylere geçilir. Bu deneylerin sonucuna göre pervane üzerinde düzeltmeler yapılır, asıl yapıma ondan sonra geçilir.

Advertisement


Leave A Reply