Petey Kitap Özeti, Karakterleri Hakkında Bilgi, Ben Mikaelsen

0

Ben Mikaelsen’in yazdığı Petey kitabının özeti nedir? Petey kitabının özeti, karakterleri ve analizi, kitap hakkında bilgiler.

petey

Petey

Petey, Ben Mikaelsen tarafından yazılan ve 1998’de yayınlanan orta sınıf bir romandır. Mikaelsen, genç yetişkinler için 10 romanın yazarıdır ve çalışmaları için birçok ödül kazanmıştır. Petey, yanlışlıkla zihinsel engelli olarak teşhis edilen ve 1920’lerde Montana Devlet Hastanesine kapatılan serebral palsili Montanalı bir adam olan Clyde Cothern’in hayatına adanmış ve onun hayatına dayanmaktadır. Mikaelsen ve Cothern yakın bir kişisel arkadaşlığa sahipti ve Petey kurgulanırken, Clyde’ın hayatındaki rolü karakteri Trevor’ın rolüne en çok benzeyen Mikaelsen, Petey’in yaklaşık %90’ının doğru olduğunu belirtiyor. Petey, Mikaelsen ve Mikaelsen’in sevgili kara ayısı Buffy’nin fotoğrafları ve Mikaelsen’in Petey’i yazma süreci ve yaklaşımıyla ilgili ayrıntılar, web sitesinin Clyde ve Petey’e adanmış bölümünde bulunabilir.

Kitap Özeti

1922’de Sarah ve Roy Coburn, oğulları Petey’i Montana eyaletinin korumasına teslim etmek gibi acı verici bir karar verirler. İki yaşındaki çocuğunun vücudunda görülen fiziksel bozuklukların yanı sıra zihinsel engelli olduğu söylenen Sarah ve Roy’a, onu devletin nezaretine vermeleri ve oğulları ile bir daha asla görüşmemeleri tavsiye edilir. Ağır serebral palsi sunumundan derinden etkilenen Petey, tıbbi varsayımların aksine, entelektüel olarak kendi yaş grubu için tipiktir. Kaslarının yönü ve durumu nedeniyle kasıtlı, hünerli hareket veya konuşma yeteneğinden yoksun olan Petey, birkaç yıl konuşamaz veya sözlü olarak savunamaz. Montana Eyaleti Akıl Hastanesi’nin Bebek Koğuşu’ndan yetişkin erkeklerin kaldığı 18. Koğuş’a nakledilen Petey, kendi sesini Calvin Anders ile yakın arkadaşlık kurmaya başladığında keşfeder.  Calvin, Petey’in başkalarıyla iletişim kurabilmesi için ses çıkarmayı, kelimeler oluşturmayı ve düşüncelerinden anlam çıkarmak için sınırlı jestler kullanmayı öğrenmesine yardımcı olur. Warm Springs’te geçirdikleri süre boyunca Petey ve Calvin ile arkadaş olan ve onlarla ilgilenen bir dizi nazik, şefkatli bakıcı, her biri kendi yolunda iki genç adam üzerinde muazzam olumlu etkiler yaratır. 1970’lerde kurumsuzlaştırmanın uygulanmasıyla Petey ve Calvin, Warm Springs Devlet Hastanesi’nin dışına nakledilir ve Petey’in kalıcı olan tek insani bağı kopar.

1990’da Trevor Ladd, bir gün okuldan eve yürürken, huzurevindeki bir hastaya kartopu atan üç kabadayı görür. Bu karşılaşmadan bir dostluk kurulur. Yalnızlık ve kayıp yaşayan Trevor, Petey’i onun nasıl hissettiğini anlayabilecek biri olarak görüyor. Petey, Trevor’ın müthiş hayran olduğu biri olur ve Petey’in ona sunduğu bilgeliğe ve bakış açısına değer verir. Trevor, sevgili yeni arkadaşının şampiyonu ve koruyucusu olur ve Petey’in yaşam kalitesini ve deneyiminin kapsamını iyileştirmek için elinden gelen her şeyi yapar. Trevor, Petey’e çok ihtiyaç duyulan yeni bir tekerlekli sandalye almak için yorulmadan ve gayretle çalışıyor ve arkadaşının çok uzun zamandır hak ettiği ama nadiren gördüğü muameleyi ve saygıyı görmesi konusunda ısrar ediyor. Trevor’ın en anlamlı hareketi, farklı tesislere transfer olmaları nedeniyle 13 yıldır ayrı olan Petey ve Calvin’i yeniden bir araya getirmektir. Arkadaşlıklarına başladıktan sadece bir yıl sonra, şimdi 70 yaşında olan Petey, zatürree ve kanayan ülsere yakalanır. Trevor onun bakımı için savunur ve yanında kalır, ancak Petey’nin sağlığı hızla bozulur ve Trevor, olağanüstü arkadaşına veda etmek için kendini hazırlamak zorunda kalır. Romanın sonunda, Trevor Petey’e son jest olarak, arkadaşını büyükbabası olmaya davet eder ve Petey bunu memnuniyetle kabul eder.

Karakter Analizi

Petey Corbin

Petey Corbin, Petey’in ana kahramanıdır ve roman, onun hayatının akışını takip eder. Petey, iki yaşında Warm Springs Insane Asylum’a gönderilir ve 70 yılı boyunca kurumlarda kalır. Petey serebral palsi ile doğdu, ancak Warm Springs’ten transfer edilene kadar durumu hakkında doğru bir teşhis alamıyor. Özel serebral palsi sunumunun ciddiyeti nedeniyle, Petey fiziksel olarak son derece engelli, kendi başına yalnızca çok az fiziksel hareket edebiliyor ve zamanla koordinasyonunu geliştiremiyor. Petey, günlük ihtiyaçlarının tüm yönleri için sürekli uygulamalı bakım gerektirir. Çocukken zihinsel engelli olduğu varsayılır, ancak eğitimdeki ihmale ve çoğu çocuğun gelişim yıllarında ihtiyaç duyduğu bireysel ilgiye rağmen nörotipik bir yetişkine dönüşmeyi başarır. Petey bir seferde bir ila üç kelime konuşabilir. Engelliliğinin dil kasları üzerindeki etkisi, daha uzun cümleleri bir araya getirmesini ve sözlü dille ilişkilendirilen tipik diksiyonla kelimeleri telaffuz etmesini engelliyor. Petey için konuşma çaba gerektirir ve ince motor kontrolünden yoksun olması, dikkatli beslenmediği takdirde çiğneme ve yutkunmada da önemli engeller oluşturur.


Leave A Reply