Petrolatum Krem Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Petrolatum Krem ne için kullanılır, ne işe yarar? Petrolatum yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Petrolatum neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Petrolatum Krem

Petrolatum Krem

Kullanımları

Bu ilaç kuru, pürüzlü, pullu, kaşıntılı cilt ve küçük cilt tahrişlerini (örn. Bebek bezi döküntüsü, radyasyon tedavisinden kaynaklanan cilt yanıkları) tedavi etmek veya önlemek için bir nemlendirici olarak kullanılır. Yumuşatıcılar cildi yumuşatan ve nemlendiren, kaşıntı ve dökülmeyi azaltan maddelerdir. Bazı ürünler (örn. Çinko oksit, beyaz vazelin) çoğunlukla cildi tahrişe (örneğin ıslaklıktan) korumak için kullanılır.

Kuru cilt, cildin üst tabakasında su kaybından kaynaklanır. Yumuşatıcılar / nemlendiriciler cildin üstünde ciltte suyu tutan yağlı bir tabaka oluşturarak çalışırlar. Petrolatum, lanolin, mineral yağ ve dimetikon yaygın yumuşatıcılardır. Gliserin, lesitin ve propilen glikol dahil olmak üzere nemlendiriciler suyu cildin dış tabakasına çeker. Birçok ürün ayrıca, cilt hücrelerinin üst tabakasını bir arada tutan maddeyi (keratin) yumuşatan bileşenlere sahiptir (üre, laktik / sitrik / glikolik asit gibi alfa hidroksi asitler ve allantoin dahil). Bu, ölü cilt hücrelerinin düşmesine yardımcı olur, cildin daha fazla suda kalmasına yardımcı olur ve cildin daha pürüzsüz ve yumuşak hissetmesini sağlar.

Petrolatum Merhem nasıl kullanılır?

Bu ürünü belirtilen şekilde kullanın. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bazı ürünlerin kullanılmadan önce çalkalanması gerekir. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalamanız gerekip gerekmediğini görmek için etiketi kontrol edin. Cildin etkilenen bölgelerine gerektiği gibi veya etikette veya doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde uygulayın. İlacı ne sıklıkta uyguladığınız, ürüne ve cildinizin durumuna bağlıdır. Kuru elleri tedavi etmek için, ellerinizi her yıkadığınızda ürünü gün boyunca uygulamanız gerekebilir.

Bu ürünü bebek bezi döküntülerinin tedavisine yardımcı olmak için kullanıyorsanız, kullanmadan önce bebek bezi alanını iyice temizleyin ve ürünü uygulamadan önce alanın kurumasını bekleyin.

Bu ürünü radyasyon cilt yanıklarını tedavi etmek için kullanıyorsanız, radyasyon tedavisinden önce markanızın uygulanıp uygulanamayacağını öğrenmek için sağlık personeli ile görüşün.

Doğru kullanım için etiketteki tüm talimatları izleyin. Sadece cilde uygulayın. Etiket veya doktorunuz aksini yönlendirmediği sürece gözleriniz, ağzınızın / burnunuzun içi ve vajinal / kasık bölgesi gibi hassas bölgelerden kaçının. Etiketi, ürünü uygulamamanız gereken herhangi bir alan veya cilt türü hakkında talimatlar için kontrol edin (örn. Yüzünüzde, kırık / çatlamış / kesilmiş / tahriş olmuş / kazınmış cilde veya yakın zamanda tıraş olmuş cildin herhangi bir bölgesine) . Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Çoğu nemlendiricinin iyi çalışması için suya ihtiyacı vardır. Ürünü banyo / duştan sonra cilt hala nemliyken uygulayın. Çok kuru ciltler için doktorunuz ürünü kullanmadan önce bölgeyi ıslatmanızı isteyebilir. Uzun, sıcak veya sık yıkanma / yıkama kuru cildi kötüleştirebilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

Çoğu yumuşatıcı yan etki olmaksızın güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilir. Ancak yanma, batma, kızarıklık veya tahriş meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: ciltte olağandışı değişiklikler (örn. Beyaz / yumuşak / vıcık vıcık çok ıslaklık), cilt enfeksiyonu belirtileri.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ürünü kullanmadan önce, üründeki bileşenlerden herhangi birine alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Aşağıdaki sağlık sorunlarından herhangi birine sahipseniz, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın: cilt kesikleri / enfeksiyonlar / yaralar.

Bazı bileşenler (ör. Koruyucular, koku) sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Herhangi bir uyarı olup olmadığını görmek için etiketi kontrol edin veya güneş altında özel önlem almanız gerekip gerekmediğini doktorunuza veya eczacınıza sorun. Doktorunuz / eczacınız güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlandırmanızı, bronzlaşma kabinlerinden kaçınmanızı ve açık havada güneş kremi kullanmanızı ve koruyucu giysiler giymenizi önerebilir. Güneş yanması veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bazı ürünler sivilceleri kötüleştirebilir. Cildiniz sivilceye eğilimliyse, etikette “komedojenik olmayan” (gözenekleri tıkamayacak) kelimesini arayın. Bazı ürünler giysileri lekeleyebilir / rengini değiştirebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce, özellikle bu ürünü meme bölgesine uyguluyorsanız, doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Bu ürünü doktorunuzun talimatına göre kullanıyorsanız, doktorunuz veya eczacınız olası ilaç etkileşimlerinin farkında olabilir ve sizi onlar için izliyor olabilir. İlk önce doktorunuza veya eczacınıza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Doktorunuz sizi bu ürünü kullanmaya yönlendirdiyse veya cilt üzerinde herhangi bir reçete ürünü kullanıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza, diğer cilt bakım ürünleri de dahil olmak üzere kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri bildirin.

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply