Peygamberimizin Fiziki Özellikleri (Şemaili)

0

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) fiziki özellikleri ile ilgili bilgiler. Şemaili ve Şemail-i Şerif ne demektir kısa açıklaması.

Yüce Allah, onun güzellikleri hakkında Kur’an’da pek çok âyet zikretmiştir. Peygamberimizin bedeni ve bütün davranışları hakkındaki özelliklerine “Şemail”, bu tür bilgileri içeren kitaplara da Şemâil-i Şerif kaynakları denilmektedir.

Advertisement

Onu kimler görmüşse mutlaka hayranlıklarını ifade etmişlerdir. Başta peygamberin hanımları, ashabı ve diğer sağduyu sahibi olup İslamiyet’i kabul etmemiş olan gayri Müslimler, Onun güzelliğinden, emsalsiz denecek kadar mükemmelliğinden, oturup kalkmasını, etrafındaki herkesle olan ilişkilerini, nezaketini, kısacası bir insanın bütün davranışlarının ondaki görünüşünü aktarmışlardır. Bütün anlatımlardaki ortak düşünce ve ifadelerde Hz. Muhammed (sav.)için;

“… Resullullah Efendimizden daha güzel ve mükemmel yaradılışlı birini görmedik. O, çok yakışıklı ve endamlı idi. Yüzü ay gibi parlak, gür sakallı, iri gözlü, düz yanaklı idi. ağzı geniş, dişleri inci gibi parlak, iki omuzu arası geniş, ne fazla uzun ne de kısa boylu idi, saçları uzun ve kulak memesi hizasına kadar uzamış olup, ne kıvırcık, ne de düz idi. Mübarek yüzlerinin rengi nurani beyaz tenli idi. Resulullah Efendimizin siması heybetli ve muhteşem idi. Hz. Muhammed (sav.)’in alnı açık, kaşları hilal şeklinde olup gür ve arası açıktı. Gözleri güzel ve gözbebekleri simsiyah olup, kirpikleri uzundu. Göğsü ve omuzları geniş yapılı, kol ve pazuları ise irice idi. Elleri ipek gibi yumuşaktı. Aslâ kahkaha ile gülmez, tebessüm ederdi…”

diye rivayet edilmektedir.

Advertisement


Leave A Reply